Redakcja Polska

Ukraina: ofensywa na całej linii frontu

05.09.2022 15:17
Na całej linii frontu Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą udane operacje ofensywne i obronne - mówi wiceminister obrony Hanna Maliar.
Brytyjskie MON podało, że celem rosyjskich wojsk na Ukrainie pozostaje ofensywa w Donbasie
Brytyjskie MON podało, że celem rosyjskich wojsk na Ukrainie pozostaje ofensywa w DonbasiePAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Trwają zacięte walki, ale jednocześnie są udane akcje w rejonie doniecka. Ukraińskie siły zbrojne odbijają okupowane miasta - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.

Mówiła o sukcesie w realizacji zadań bojowych w rejonie Doniecka oraz na południu. - Rzeczywiście, pewne miejscowości przechodzą pod naszą kontrolę, to znaczy następuje deokupacja. W niektórych kierunkach nasze wojska posuwają się naprzód, ale musimy zrozumieć, że to wszystko jest dynamiczne, a wraz z tym toczą się ciężkie, zacięte bitwy, w których Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymują wroga - dodała.

Według wcześniejszych informacji Sztabu Generalnego, ukraińska armia odpierała ataki Rosjan w ośmiu miejscowościach.

Brytyjski MON: Rosjanie skupieni na Donbasie

Z kolei jak podało wcześniej w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony, celem rosyjskich wojsk na Ukrainie pozostaje operacja ofensywna w Donbasie, gdzie jednak posuwają się one bardzo powoli i zapewne ponowie nie dotrzymają wyznaczonego terminu na zajęcie całego obwodu donieckiego.

"Mimo starań, by powstrzymać ostatnie ukraińskie działania ofensywne, głównym wysiłkiem Rosji na Ukrainie prawie na pewno pozostaje jej operacja ofensywna w Donbasie. Jej główne osie natarcia w Donbasie nadal znajdują się w Awdijiwce koło Doniecka i 60 km na północ, w okolicach Bachmutu. Chociaż Rosja największe sukcesy odniosła w tym sektorze, jej siły posuwają się w kierunku Bachmutu zaledwie około 1 km tygodniowo. Celem politycznym operacji w Donbasie niemal na pewno pozostaje zabezpieczenie całego obwodu donieckiego, co pozwoliłoby Kremlowi ogłosić +wyzwolenie+ Donbasu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Jest wysoce prawdopodobne, że siły rosyjskie wielokrotnie nie dotrzymywały terminów na osiągniecie tego celu. Władze Ukrainy twierdzą, że obecnie siły rosyjskie mają rozkaz zakończenia tej misji do 15 września 2022 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że wojska rosyjskie nie osiągną tego celu, co dodatkowo skomplikuje plany Rosji dotyczące przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Federacji Rosyjskiej" - dodano.


IAR/PAP/dad

Gazprom nie odkręci na razie kurka z gazem

05.09.2022 11:00
Rosyjski Gazprom wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przywróci na razie dostaw gazu do Unii Europejskiej. Koncern poinformował, że powodem jest znaleziony właśnie wyciek oleju.

W Buczy znaleziono szczątki dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej

05.09.2022 14:04
Szczątki co najmniej dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej w marcu br. znaleziono w Buczy; wśród kości znaleziono łańcuszki, krzyżyk i gwiazdę Dawida – poinformował w poniedziałek szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.

Liz Truss nową premier Wielkiej Brytanii. Gratulacje od szefa MSZ Zbigniewa Raua

05.09.2022 15:09
Serdeczne i ciepłe gratulacje dla mojej dobrej przyjaciółki Liz Truss wybranej na przewodniczącą brytyjskiej Partii Konserwatywnej i przyszłą Premier Zjednoczonego Królestwa - napisał w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau.