Polskie Radio
Section05
Nord Stream

Rzecznik rządu o słowach Sikorskiego: to przykład szkodliwej polityki, ale szczególnie mnie to nie dziwi

- To przykład polityki, która jest szkodliwa, oczywiście wykorzystywana przez propagandę rosyjską, ale jakoś szczególnie mnie to nie dziwi - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany o wpis europosła PO Radosława Sikorskiego dot. awarii gazociągów Nord Stream. Przypomniał ponadto, że były szef MSZ był współautorem polityki ocieplania sojuszu z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream Piotr Müller Radosław Sikorski Rosja

ANALIZA Znaki zapytania wokół awarii gazociągów Nord Stream. Co wiemy?

Niejasne okoliczności awarii gazociągów Nord Stream 1 i 2 prowokują spekulacje na temat sabotażu. Cień podejrzeń natychmiast padł na Rosję, której główną bronią w walce z Zachodem jest szantaż energetyczny. Wokół wybuchów na Bałtyku mnożą się pytania i wątpliwości. Czego możemy być pewni? Jakie argumenty przemawiają za sabotażem Kremla?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream Nord Stream 2 wojna 2022 energetyka gaz Rosja

Cena gazu z Baltic Pipe będzie rynkowa. Piotr Naimski: ze źródeł, które są politycznie nieuwarunkowane

Gaz sprowadzany z Norwegii poprzez gazociąg Baltic Pipe będzie miał ceny rynkowe, europejskie, ale będzie kupowany ze źródeł nieuwarunkowanych politycznie - ocenia były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. "To było polskie marzenie" - cytuje prezydenta Andrzeja Dudę duński dziennik "Politiken".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny Baltic Pipe 2022 Baltic Pipe Piotr Naimski Nord Stream

"To nie służy polskiej racji stanu". Doradca prezydenta o słowach Sikorskiego nt. Nord Stream

- Były minister spraw zagranicznych Polski nie powinien się w ten sposób wypowiadać. To nie służy ogólnie polskiej racji stanu. Nie ma co tego typu spraw komentować w taki sposób - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia doradca prezydenta RP Paweł Sałek, odnosząc się do wypowiedzi Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągów Nord Stream.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Nord Stream Paweł Sałek polityka Rosja POLSKA Grzegorz Jankowski

"Prowokacja, ukłon w stronę Putina". Publicyści komentują wpis Sikorskiego o Nord Stream

 - Radosław Sikorski to nie tylko wytrawny polityk. Był dziennikarzem i korespondentem wojennym. Mówiło się o jego związkach ze służbami brytyjskimi. Nie mam na to dowodów, ale teraz to chyba z rosyjskimi. To wygląda na prowokacyjne działania i ukłon w stronę Putina - mówił w Polskim Radiu 24 Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). Gośćmi audycji byli również Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność") i Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Nord Stream Rosja Szwecja Dania

Збіґнєв Рау: вибухи на Nord Stream можуть бути елементом російської гібридної війни

Очільник польської дипломатії Збіґнєв Рау повідомив, що вибухи в Балтійському морі, в результаті яких сталися витоки з газопроводів Nord Stream 1 і Nord Stream 2, відволікають увагу міжнародної громадської думки від війни в Україні, та можуть бути гібридної війни між Росією та НАТО
Zobacz więcej na temat:  Польща НАТО Nord Stream II Nord Stream

Политики ЕС, НАТО и РП: Взрывы на газопроводах Nord Stream могут быть диверсией РФ, чтобы отвлечь внимание от Украины

Утечка из Nord Stream вызывает много вопросов: это может быть также попыткой РФ использовать энергию для шантажа, поскольку утечка произошла в день открытия газопровода Baltic Pipe.
Zobacz więcej na temat:  война в Украине Nord Stream энергетическая независимость Энергетическая независимость Польши

PR24 Sikorski oskarża USA o uszkodzenie Nord Stream. Rzecznik MSZ: jak najmniej górnolotnych słów w tej sprawie

- Wiemy, że rzecz jest uczyniona ludzką ręką. Czekamy na wynik śledztwa ws. uszkodzenia gazociągów, wspomagając przy tym Duńczyków i Szwedów. Minister Zbigniew Rau przedstawił bardziej wyważony ogląd rzeczywistości niż były minister Radosław Sikorski - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nord Stream Nord Stream 2 Radosław Sikorski Rosja Morze Bałtyckie Dania Szwecja Łukasz Jasina POLSKA

Sikorski oskarża USA o uszkodzenie Nord Stream. Rosjanie natychmiast to podchwycili. "Spełnił znamiona zdrady stanu"

Cały świat obiegły informacje o eksplozjach, w wyniku których w kilku miejscach uszkodzone zostały obie nitki gazociągu Nord Stream. Na Twitterze odniósł się do tego Radosław Sikorski. Europoseł KO zasugerował, że za zniszczeniami stoją Stany Zjednoczone. Jego wpis wywołał burzę w sieci i szybko podchwyciła go też rzeczniczka rosyjskiego MSZ. "Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?" - napisała Maria Zacharowa.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Nord Stream 2 Nord Stream Rosja propaganda polityka POLSKA