Redakcja Polska

Ambasador Francji podziękował polskim strażakom za pomoc w gaszeniu pożarów lasów

25.10.2022 09:24
Ambasador Francji Frederic Billet podziękował polskim strażakom, którzy pomagali gasić sierpniowe pożary w okolicach Bordeaux. W misji wzięło udział prawie 150 strażaków, którzy dysponowali niemal 50 pojazdami.
Audio
  • Ambasador Francji podziękował polskim strażakom za pomoc w gaszeniu pożarów lasów [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneTHIBAUD MORITZ/AFP/East News

Ambasador Frederic Billet podkreślił, że do dziś sprawność i skuteczność polskich strażaków jest we Francji podziwiana. "Wasza misja została wykonana znakomicie. We Francji jesteśmy cały czas pod ogromnym wrażeniem działania polskich strażaków, jak również zastosowania specjalnej metody gaszenia lasu z użyciem pojazdów który zaimponował wszystkim we Francji" - dodał.

Dyplomata nie tylko dziękował strażakom. "W imieniu mojego kraju i moim własnym chciałbym serdecznie podziękować wam wszystkim za wasz ogromny wkład w ratowanie francuskiej ziemi od pożarów. Francja jest wam niezwykle wdzięczna, wiemy, że możemy liczyć na Polskę, tak jak Polska może liczyć na nas" - zapewnił Frederic Billet. 

Za słowa uznania ambasadora Francji podziękował komendant główny straży pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak. "Jak wyjeżdżamy do akcji, nie spodziewamy się takich spotkań, każdy chce zrealizować swoje zadanie jak najlepiej. Polska i francuska historia to wielka historia, jesteśmy ze sobą powiązani przez całe wieki, więc nie mogło być inaczej - odpowiedzieliśmy jako pierwsi na to, kiedy Francuzi poprosili o pomoc" - zaznaczył.

Szef sztabu misji Francja 2022 młodszy brygadier Aleksander Mirowski podkreślił, że spotkanie z ambasadorem Francji i jego podziękowania to dla strażaków wielkie wyróżnienie. "Nigdy się nie spodziewamy podziękowania po akcji, to jest coś, co po prostu robimy. Takie słowa uznania ze strony Francji i jej ambasadora to coś wielkiego" - powiedział. Strażak dodał, że "każda misja jest inna, ale to, co na pewno ze sobą wieziemy, to duża elastyczność i kreatywność w podejściu do różnego typu sytuacji. Ten pożar był zupełnie inny niż ten w Szwecji sprzed paru lat czy ten w Grecji z ubiegłego roku, bo pożary podpowierzchniowe wymagały od nas zupełnie innej pracy" - stwierdził Aleksander Mirowski. 

Polscy strażacy pomagali francuskim kolegom w gaszeniu pożarów prawie tysiąca hektarów lasów i byli najliczniejszą grupą walczącą z żywiołem. W akcji gaszenia płonących lasów Francuzom pomagali także Rumuni, Austriacy, Grecy, Szwedzi.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: straż pożarna Francja pomoc

Polscy strażacy walczą z ogniem we Francji. Francuzi wdzięczni Polakom

17.08.2022 16:19
Laurence Boone, Sekretarz Stanu ds. Europy z Republiki Francji, która odwiedziła strażaków pracujących w okolicach Hostens w tym kraju, dziękowała im za zaangażowanie w gaszenie pożaru.

Polscy strażacy wrócili z misji we Francji. "Pokazujecie, czym realnie jest solidarność"

21.08.2022 17:15
Polscy strażacy, którzy pomagali gasić pożary we Francji, dojechali dziś do Zgorzelca. W drodze powrotnej są od piątku. Po południu rozpoczęła się ceremonia powitania strażaków.

Prawie 400 pojazdów dostarczyli na Ukrainę polscy strażacy

08.10.2022 10:21
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Państwowa Straż Pożarna przekazała już 206 pojazdów pożarniczych i 2767 palet sprzętu pożarniczego - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Polscy strażacy dodatkowo pomogli w przekazaniu 188 pojazdów pożarniczych z innych państw.