Redakcja Polska

Polscy strażacy wrócili z misji we Francji. "Pokazujecie, czym realnie jest solidarność"

21.08.2022 17:15
Polscy strażacy, którzy pomagali gasić pożary we Francji, dojechali dziś do Zgorzelca. W drodze powrotnej są od piątku. Po południu rozpoczęła się ceremonia powitania strażaków.
Audio
  • Starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej powiedziała, że misja we Francji była 37. międzynarodowym działaniem Straży [posłuchaj]
Polscy strażacy w sobotę powinni dotrzeć do kraju
Polscy strażacy w sobotę powinni dotrzeć do krajuTHIBAUD MORITZ/AFP/East News

Moduł GFFFV - do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów - składał się ze 146 strażaków i 49 pojazdów. Starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej powiedziała, że misja we Francji była 37. międzynarodowym działaniem Straży.

Przez ostanie dni polscy strażacy wspierali francuskich w walce z ogniem w okolicach miejscowości Hostens w pobliżu Bordeaux. Do zadań strażaków należała obrona granic pożaru i miast przed jego przedostaniem się ognia. 

We Francji płonęło prawie tysiąc hektarów lasów. Z Polski do akcji skierowano 146 strażaków i prawie 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Laurence Boone, Sekretarz Stanu ds. Europy z Republiki Francji, która odwiedziła strażaków pracujących w okolicach Hostens w tym kraju, dziękowała im za zaangażowanie w gaszenie pożaru. Na spotkaniu był także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocnik RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako Jan Emeryk Rościszewski. Ambasador odwiedził obozowisko grupy GFFFV Poland oraz bazę operacji polskich funkcjonariuszy. Jan Emeryk Rościszewski powiedział w TVP, że polscy strażacy walczą z żywiołem z dużym poświęceniem, co jest doceniane przez Francuzów.


IAR/ks

NATO: w piątek pierwsze spotkanie w ramach trójkąta Turcji, Szwecji i Finlandii

21.08.2022 14:55
Pierwsze spotkanie stałego wspólnego mechanizmu ustanowionego w ramach trójstronnego memorandum podpisanego przez Turcję, Finlandię i Szwecję odbędzie się w Finlandii 26 sierpnia.

ONZ: od lipca przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tys. ton ukraińskiej żywności

21.08.2022 13:15
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.

Wiceszef MON: Polska, obok USA i Wielkiej Brytanii, przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną

21.08.2022 09:30
Polska, obok Stanów Zjednoczonych i Wlk. Brytanii, przekazała i nadal przekazuje Ukrainie największą pomoc militarną - podkreślił Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że jest to pomoc stała, ciągła i wielowymiarowa