Redakcja Polska

Alert informacyjny o oczernianiu przez Rosję polskich sił zbrojnych

21.01.2023 17:13
Alert informacyjny dotyczący oczerniania polskich sił zbrojnych przez Rosję zamieścił w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, a działania te mają osłabić nasz kraj - podkrślił.
Żaryn: propaganda rosyjska eksploatuje fałszywe treści dotyczące Polski, wprowadzając w błąd odbiorców
Żaryn: propaganda rosyjska eksploatuje fałszywe treści dotyczące Polski, wprowadzając w błąd odbiorcówPaweł Supernak/PAP

Sekretarz stanu w KPRM podał, że realizująca cele wojny informacyjnej Rosji propaganda eksploatuje fałszywe treści dotyczące Polski, wprowadzając w błąd odbiorców. - Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, które Rosjanie przedstawiają jako "tajną mobilizację" budzącą "sprzeciw Polaków" - wskazał.

Według Żaryna Rosja eksponując te wątki, realizuje swoje cele związane z walką informacyjną przeciwko Polsce. - Polskie władze przedstawiane są jako opresyjne, zmuszające obywateli do służby wojskowej i udziału w działaniach wojennych, prowadzące agresywną wobec Federacji Rosyjskiej politykę - wyjaśnił.

Minister zaznaczył, że plany polskiego resortu obrony narodowej dotyczące ćwiczeń wojskowych są wykorzystywane do uwiarogodnienia rosyjskich kłamstw dotyczących rzekomych agresywnych planów Polski. - Kreml wykorzystuje także ten temat do wskazywania na rzekomy opór Polaków wobec polityki władz  - dodał.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Trwa 332 dzień. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: dezinformacja Stanisław Żaryn

Ukraiński ekspert: Zachód ostatecznie zrozumiał, że z Putinem nie da się porozumieć

21.01.2023 11:26
Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji i nie da się z nim porozumieć – ocenia w rozmowie z PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. decyzja o przekazaniu Ukrainie zachodnich systemów uzbrojenia.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie: w maju planowane otwarcie piwnic dla zwiedzających

21.01.2023 14:25
Trwa odbudowa Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie hub kultury liczący ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mam nadzieję, że w połowie maja 2023 roku uda się otworzyć piwnice dla zwiedzających - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.