Redakcja Polska

Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę

03.02.2023 14:00
Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy poinformował o antyukraińskiej debacie pt. "Czy grozi nam wojna", która miała odbyć się w marcu w kieleckim hotelu - Grand Hotel Kielce. Do uwiarygodnienia spotkania organizatorzy wykorzystali bezprawnie logo Sejmu RP. 
Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę. Jako pierwsi informowaliśmy o sprawie
Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę. Jako pierwsi informowaliśmy o sprawiePAP/EPA/OLEG PETRASYUK; facebook.com/GRAND HOTEL Kielce

Podczas debaty miały być głoszone między innymi tezy takie jak: "Polska prowadzi agresywną politykę względem Białorusi, co utrudnia Polsce uzyskanie statusu mocarstwa" czy "wojna na Ukrainie prowadzona jest przez establishment w celu grabieży ukraińskich terenów" . Po publikacji portalu Polskiego Radia 24 Grand Hotel Kielce poinformował, że "rezerwacja sali konferencyjnej na potrzeby wydarzenia została anulowana".

Według planów prelegenci mieli także dowodzić, że "Polak jest w Polsce gospodarzem", i propagować hasło "zero wrogów wśród sąsiadów". Głównym prelegentem miał być dr Leszek Sykulski. Na jednym z filmów twierdzi on, że "od 1999 r. władze Polski prowadzą niezwykle agresywną politykę wschodnią, politykę ingerowania w wewnętrzne sprawy Białorusi. I to jest polityka błędna, to jest polityka, która nam zamyka drogę do bycia mocarstwem gospodarczym".

W spotkaniu w Kielcach miała też wziąć udział była wykładowczyni Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dr Lucyna Kulińska, która zajmuje się zagadnieniami nacjonalizmu, terroryzmu i globalizmu. W jednej z internetowych stacji założyła, że trwająca wojna doprowadzi do sytuacji, że tereny Ukrainy, które należą do najbardziej żyznych na naszej planecie, zostaną oczyszczone z rdzennych mieszkańców. Jej zdaniem to tzw. wielcy tego świata stoją za wojną.

Po naszej publikacji Grand Hotel Kielce wydał specjalne oświadczenie. "Pragniemy wyjaśnić, że nie jesteśmy w żaden sposób związani z organizatorami, ani organizacją wyżej wymienionej konferencji. Nasze logo zostało użyte na plakacie w sposób bezprawny" - czytamy.

"Grand Hotel od początku wojny na Ukrainie organizuje wsparcie dla tego Narodu Ukraińskiego poprzez różnorodne zbiórki i działalność punktu pomocy w pierwszych miesiącach wojny. Z tym większym niepokojem przyjęliśmy informację, że wspomniana konferencja może być nacechowana »antyukraińsko«" - podkreślono.


Poniżej treść oświadczenia:


PolskieRadio24.pl/pb/IARdad

"Rosyjski Kościół lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem". Szokujący list metropolity polskiej Cerkwi

03.02.2023 14:15
Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, napisał zdumiewający list gratulacyjny do patriarchy rosyjskiego Cyryla, w którym czytamy m.in. o rosyjskiej cerkwi, która "lśniła duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych". "To nie są zwykłe, okolicznościowe życzenia, a porażające świadectwo jakiegoś zagubienia" - wskazuje portal ekumenizm.pl.

"Są raczej hamulcowym". Premier Morawiecki o działaniach Niemiec ws. Ukrainy

03.02.2023 13:20
- Ubolewam nad tym, że Niemcy są raczej hamulcowym, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. Wśród niemieckiej klasy politycznej głęboko zakorzeniona jest Ostpolitik i wiara w to, że powrót do dobrych relacji z Rosją jest możliwy i wskazany - mówił w udzielonym wywiadzie portalowi Interia premier Mateusz Morawiecki.

Polska i kraje bałtyckie zabiegają o mechanizm UE dostosowujący pułapy cenowe na rosyjskiego diesla do wahań rynkowych

03.02.2023 13:52
Polska zabiega o unijny mechanizm dostosowujący pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że dziś będzie to jeden z tematów spotkania ambasadorów krajów członkowskich. Polska oczekuje, że Komisja Europejska przedstawi propozycję w tej sprawie.