Redakcja Polska

Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje działania na rzecz społeczności ukraińskiej

17.03.2023 12:25
17 marca mija rok od momentu uruchomienia przez Polskie Radio specjalnej anteny w języku ukraińskim. Polskie Radio dla Ukrainy to informacyjno-publicystyczno-muzyczna stacja, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych, skierowanych do przybywającej ukraińskiej społeczności. Projekt Polskiego Radia dla Ukrainy wciąż sukcesywnie poszerza swoją ofertę programową i dostarcza rzetelnej oraz obiektywnej informacji uchodźcom z Ukrainy.
Polskie Radio dla Ukrainy
Polskie Radio dla UkrainyPolskie Radio

Polskie Radio dla Ukrainy to stacja skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stale mieszkających w Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt jest spełnieniem misji polskiej radiofonii publicznej polegającej na dostarczeniu rzetelnych i obiektywnych informacji uchodźcom z Ukrainy.

Od pierwszych dni napadu Rosji na naszych ukraińskich sąsiadów, informuje nie tylko o sytuacji na froncie, ale również wspiera ukraińskich emigrantów w Polsce – publikując informacje mające ułatwić im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

Początkowo była to godzinna autorska audycja, skierowana do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną. Dzisiaj autorskich audycji dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim – można słuchać codziennie w godz. 09.00-23.00.

- Polskie Radio dla Ukrainy powstało tuż po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę na podstawie zespołu redakcyjnego Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Odbiór słuchaczy rozgłośni jednoznacznie potwierdza, że poziom audycji oraz publikacji PR dla Ukrainy efektywnie wypełniają misję radiofonii publicznej. PR dla Ukrainy prezentuje obiektywne informacje o relacjach polsko-ukraińskich, wydarzeniach na froncie, ofercie polskich organizacji rządowych i pozarządowych dla uchodźców z Ukrainy, bieżącej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, wspólnych projektach polskich i ukraińskich artystów - mówił Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

- Powstają audycje o pomocy wojskowej i humanitarnej udzielanej przez Polskę Ukrainie. Na bieżąco PR dla Ukrainy relacjonuje koncerty, wystawy, konferencje gospodarcze. Zespół Redakcyjny skutecznie stawia opór rosyjskim operacjom dezinformacyjnym uderzającym w ścisłą współpracę społeczeństw i rządów Polski oraz Ukrainy. Znaczną część oferty programowej stanowią publikacje poświęcone dokumentowaniu rosyjskich zbrodni w Ukrainie. PR dla Ukrainy publikuje wiele wspomnień polskich i ukraińskich rodzin dotyczących pierwszych dni i tygodni wojny – dodał Andrzej Rybałt.

Polskie Radio dla Ukrainy spotkało się z gorącym przyjęciem ukraińskiej społeczności w naszym kraju oraz zostało docenione m.in. przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju oraz rozwój stosunków dwustronnych, w szczególności w sferze wojskowej.

Natomiast Krajowa Rada Telewizji i Radiofonii podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy, którego celem jest pogłębianie wzajemnych więzi kulturalnych oraz umacnianie przyjaznych stosunków między naszymi krajami.

Polskie Radio dla Ukrainy dostępne jest w technologii cyfrowej w DAB+, oraz za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia na platformie moje.polskieradio.pl oraz w aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

Mat.prasowe

ISW: spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy

16.03.2023 15:16
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło. W obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Prezydent Andrzej Duda: w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29

16.03.2023 18:17
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. Ukraińcy są w stanie ich używać bez przeszkolenia, ponieważ ukraińska armia też takimi dysponuje.

Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. Ekspert: będą mogły z marszu wejść do walki

17.03.2023 08:33
- MiG-29 to maszyny, które ukraińscy piloci znają. Będą mogły one właściwie z marszu wejść do walki, stanowiąc szybkie ilościowe wsparcie dla ukraińskiego lotnictwa. Nie jest to jednak żaden skok jakościowy - powiedział ekspert "Wojska i Techniki" Andrzej Kiński.