Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29

16.03.2023 18:17
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. Ukraińcy są w stanie ich używać bez przeszkolenia, ponieważ ukraińska armia też takimi dysponuje.
Miejsce przekazanych samolotów MiG-29 zajmą samoloty z Korei Południowej - FA50, a następnie myśliwce F-35 zamówione w Stanach Zjednoczonych
Miejsce przekazanych samolotów MiG-29 zajmą samoloty z Korei Południowej - FA50, a następnie myśliwce F-35 zamówione w Stanach ZjednoczonychPAP/Adam Warżawa

- W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane – powiedział Andrzej Duda w czwartek w Warszawie po rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

- Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę – przypomniał.

Bez konieczności szkolenia

Prezydent dodał, że "my tych MiG-ów mamy w zasobie jeszcze w tym momencie kilkanaście", samoloty są sprawne i nadal wykorzystywane do nadzoru nad polską przestrzenią powietrzną, ale "to są ostatnie lata ich funkcjonowania".

Zaznaczył, że MiGi-29 to "myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy". - Będziemy sukcesywnie przekazywali (je) do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy - zapowiedział.

Przypomniał też, że wyprodukowane w ZSRR myśliwce mają zostać zastąpione koreańskimi samolotami FA-50 i amerykańskimi F-35.

Posłuchaj
00:32 12254089_1 cztery.mp3 Andrzej Duda o samolotach dla Ukrainy (IAR)

Transport w najbliższych tygodniach

W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przekazanie Ukrainie polskich MiG-ów może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni.

Gotowość do przekazania Ukrainie tych samolotów prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN.

- Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział prezydent.

Międzynarodowa koalicja

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że "nie będzie to duża liczba", a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji.

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że w kwestii samolotów MiG-29 "jest pełna spójność między prezydentem a rządem".

Posłuchaj
00:44 spece.mp3 Cztery myśliwce MiG-29 w najbliższych dniach trafią na Ukrainę. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Na początku marca o możliwości odstąpienia Ukrainie tych myśliwców produkcji radzieckiej mówił minister obrony Słowacji Jaroslav Nad'.

Polskie MiG-i

Polska przed utratą kilku maszyn wskutek katastrofy, wypadków i awarii na ziemi w latach 2016-21, miała 32 myśliwców MiG-29. Dwanaście zostało kupionych w 1989 r. od ZSRR, 10 Polska otrzymała w 1995 r. od Czech w zamian za 11 śmigłowców W-3 Sokół.

Na początku wieku za symboliczne euro Polska przejęła też samoloty od Niemiec, z których do służby weszło 10.


IAR/PAP/dad

ISW: spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy

16.03.2023 15:16
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło. W obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Izrael sprzeda Ukrainie systemy do zwalczania dronów używanych przez Rosję

16.03.2023 14:44
Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.

Prezydent Czech Petr Pavel z dwudniową wizytą w Polsce

16.03.2023 16:22
Pierwszym punktem jego wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematami rozmów było m.in. regionalne bezpieczeństwo i wzajemna współpraca.