Redakcja Polska

Polski MSZ dziękuje Francuzom, Hiszpanom i Niemcom za pomoc w ewakuacji Polaków z Sudanu

24.04.2023 17:20
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża wdzięczność innym krajom w pomocy w bezpiecznym wywiezieniu naszych obywateli z ogarniętego wojną domową Sudanu.
Audio
  • Rzecznik MSZ Łukasz Jasina podziękował Hiszpanii i Francji za pomoc w uratowaniu Polaków i ewakuowanie ich z Sudanu.
MSZ dziękuje partnerom z Francji, Hiszpanii i Niemiec za pomoc w ewakuacji Polaków z Sudanu
MSZ dziękuje partnerom z Francji, Hiszpanii i Niemiec za pomoc w ewakuacji Polaków z SudanuPAP/EPA/Indonesian Embassy KBRI Khartoum / HANDOUT

"Dziękujemy naszym partnerom z Francji, Hiszpanii i Niemiec za nieocenioną pomoc w ewakuacji polskich obywateli z Sudanu. Cieszy nas, że w najtrudniejszych chwilach zawsze możemy liczyć na wsparcie naszych sojuszników"- napisano na Twitterze resortu spraw zagranicznych.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina potwierdził, że jedenastu polskich obywateli zostało w ostatnich godzinach ewakuowanych z Sudanu. - Udało się ewakuować 11 obywateli polskich, w tym pana ambasadora z małżonką, naszego ambasadora w Sudanie. Oni zostali ewakuowani dzięki pomocy naszych sojuszników: Francji i Hiszpanii. Pozostały jeszcze na terenie Sudanu osoby, posiadające nasze obywatelstwo, ale albo zostaną ewakuowane w terminie późniejszym, albo wyraziły ochotę na to, aby w Sudanie pozostać   - powiedział Polskiemu Radiu Łukasz Jasina.


Posłuchaj
00:24 12321822_1.mp3 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina podziękował Hiszpanii i Francji za pomoc w uratowaniu Polaków i ewakuowanie ich z Sudanu.

 

Za pomoc w ewakuacji Polaków z Sudanu podziękował ambasadorowi Hiszpanii w Polsce szef BBN Jacek Siewiera.

Szef hiszpańskiej dyplomacji José Manuel Albares poinformował, że wśród cudzoziemców ewakuowanych przez hiszpańskie wojsko ze stolicy Sudanu byli Polacy. Operacja, w której wzięło udział 200 żołnierzy, została przeprowadzona minionej nocy. Według danych MSZ-tu w Madrycie, Hiszpania ewakuowała około stu pasażerów ośmiu narodowości: Portugalii, Włoch, Polski, Irlandii, Meksyku, Wenezueli, Kolumbii i Argentyny, a także Hiszpanów i Sudańczyków.

Od 15 kwietnia, czyli od ponad tygodnia, w Sudanie trwają walki między oddziałami wojska, a jednostkami paramilitarnymi. Na czele armii stoi głównodowodzący generał Abdel Fattah al-Burhan, a oddziałami natychmiastowego wsparcia dowodzi generała Mohamed Hamdan Dagalo. W wyniku walk zginęło co najmniej 420 osób.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Sudan Łukasz Jasina

Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Polacy w czołówce nabywców

23.04.2023 17:41
W Hiszpanii odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów i mieszkań ze strony klientów zagranicznych, w tym z Ukrainy i Polski. Jedna piata sprzedanych w 2022 r. mieszkań została zakupiona przez cudzoziemców, zaś jedna dziesiąta - przez cudzoziemców mieszkających poza Hiszpanią. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy klienci z zagranicy nabyli ponad 70 tys. mieszkań - informuje hiszpańska izba notarialna.

Media informują o grupie Polaków ewakuowanych z Sudanu. Pomogło im hiszpańskie wojsko

24.04.2023 08:53
Hiszpańskie wojska ewakuowały w niedzielę wieczorem z ogarniętego wojną domową Sudanu grupę Polaków - podały źródła w hiszpańskiej dyplomacji i ministerstwie obrony cytowane przez media w Madrycie.

Grupa Polaków niewpuszczona na uroczystości w Ravensbrück. Wiceszef MSZ: nikt nie powinien być dyskryminowany

24.04.2023 10:17
Żadne osoby, które chcą upamiętnić zamordowanych Polaków w Ravensbrück nie powinny być dyskryminowane i oczekujemy oficjalnego stanowiska w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.