Redakcja Polska

Media informują o grupie Polaków ewakuowanych z Sudanu. Pomogło im hiszpańskie wojsko

24.04.2023 08:53
Hiszpańskie wojska ewakuowały w niedzielę wieczorem z ogarniętego wojną domową Sudanu grupę Polaków - podały źródła w hiszpańskiej dyplomacji i ministerstwie obrony cytowane przez media w Madrycie.
Hiszpańskie media: wśród osób ewakuowanych z Sudanu przez wojsko są Polacy
Hiszpańskie media: wśród osób ewakuowanych z Sudanu przez wojsko są PolacyALAA AL SUKHNI / Reuters / Forum

Ze źródeł, na które powołała się w niedzielę wieczorem agencja Europa Press wynika, że Polacy wraz z grupą ponad 30 Hiszpanów, znaleźli się wśród 104 cywilów, którzy zostali przerzuceni samolotami z terytorium Sudanu do Dżibuti.

W sumie na pokładach samolotów, którymi hiszpańskie wojska ewakuowały cywilów byli obywatele 10 państw: Hiszpanii, Polski, Portugalii, Irlandii, Włoch, Meksyku, Wenezueli, Kolumbii, Argentyny i Sudanu.

Wojna domowa w Sudanie

Hiszpańskie media podają, że operacja została przeprowadzona przez grupę około 200 żołnierzy. Misję tą określiły mianem "skomplikowanej i niebezpiecznej".

"Ewakuowane osoby musiały przebyć lokalnymi drogami odcinek 35 km dzielący hiszpańską ambasadę w Chartumie od bazy lotniczej Wadi Seidna, gdzie czekały samoloty" - poinformował dziennik "La Razon" zaznaczając, że na części tej trasy trwają walki pomiędzy żołnierzami podległymi rządowi Sudanu a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).

W piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares poinformował, że armia hiszpańska wysłała do Dżibuti dwa samoloty w celu ewakuacji około Hiszpanów i obywateli państw Unii Europejskiej oraz RPA.

Wprawdzie odmówił on wówczas udzielenia szczegółowych informacji o planie działań, ale zapowiedział, że wkrótce po wydostaniu z Sudanu osób oczekujących na ewakuację, Hiszpania zamknie w tym kraju swoją ambasadę.


PAP/dad

Migranci narzędziem w rękach Łukaszenki. Fińska straż graniczna docenia zdecydowane działania Polski

23.04.2023 14:31
Fińskie władze zabezpieczą ok. 15 proc. z liczącej ponad 1300 km granicy z Rosją. - Płot jest potrzebny na najbardziej newralgicznych obszarach - przekonuje w rozmowie z PAP, szef projektu budowy płotu Ismo Kurki z kwatery głównej Straży Granicznej. Zaznacza, że "w Finlandii z uwagą śledzono to, co działo się jesienią 2021 r., gdy Polska zmagała się z instrumentalnym wykorzystaniem migrantów i operacją hybrydową ze strony Białorusi".

78. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrueck. "Nie wolno ustawać w walce z antysemityzmem, rasizmem, dyskryminacją"

23.04.2023 15:41
W niedzielę w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. Ocaleni z kilku krajów ostrzegali, by nie ustawać w walce z rasizmem i antysemityzmem – powiadomił portal tygodnika "Zeit".

Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Polacy w czołówce nabywców

23.04.2023 17:41
W Hiszpanii odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów i mieszkań ze strony klientów zagranicznych, w tym z Ukrainy i Polski. Jedna piata sprzedanych w 2022 r. mieszkań została zakupiona przez cudzoziemców, zaś jedna dziesiąta - przez cudzoziemców mieszkających poza Hiszpanią. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy klienci z zagranicy nabyli ponad 70 tys. mieszkań - informuje hiszpańska izba notarialna.