Redakcja Polska

Cudzoziemcy chętniej kupują domy w Hiszpanii. Polacy w czołówce nabywców

23.04.2023 17:41
W Hiszpanii odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania kupnem domów i mieszkań ze strony klientów zagranicznych, w tym z Ukrainy i Polski. Jedna piata sprzedanych w 2022 r. mieszkań została zakupiona przez cudzoziemców, zaś jedna dziesiąta - przez cudzoziemców mieszkających poza Hiszpanią. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy klienci z zagranicy nabyli ponad 70 tys. mieszkań - informuje hiszpańska izba notarialna.
Fontanna Kybele w Madrycie
Fontanna Kybele w Madrycieshutterstock.com

W 2022 r. sprzedano w Hiszpanii ok. 700 tys. domów i mieszkań - ponad 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Szczególny wzrost transakcji - o 44,5 proc. dotyczy cudzoziemców niemieszkających na stałe w tym kraju, spośród których najwięcej jest Niemców, Brytyjczyków, Francuzów i Marokańczyków.

Jednak w porównaniu z danymi z 2021 r. największy, bo prawie dwukrotny roczny wzrost kupujących odnotowano wśród Ukraińców. Tylko w pierwszym kwartale 2022 r. Ukraińcy zakupili 1237 mieszkań w Hiszpanii - poinformował największy hiszpański portal nieruchomościowy Idealista.com.

Według ONZ, prawie 8 mln Ukraińców opuściło kraj z powodu agresji Rosji. Tysiące przybyły do Hiszpanii - wielu Ukraińców mieszka w ośrodkach pomocy, inni u rodzin, a niektórzy zakupili mieszkania; najwięcej w Alicante, Walencji, Barcelonie i Maladze.

W 2022 r. nastąpił także wzrost zakupu mieszkań przez obywateli krajów sąsiadujących z Ukraina, w tym Polaków, których zainteresowanie kupnem nieruchomości w Hiszpanii wzrosło o 160 proc. (wśród Ukraińców - o 330 proc.) - wynika z badań handlującej nieruchomościami firmy Sonneil Homes. Polacy zakupili w 2022 r. więcej mieszkań w Hiszpanii niż w ciągu trzech poprzednich latach - dodaje inne firma z branży, TM Grupo Inmobiliario.

Polacy w czołówce

Polacy stali się jedną z trzech największych grup obcokrajowców kupujących u nas nieruchomości, nabyli ich ponad 50 - przekazał dyrektor handlowego grupy Aedas, Pablo Rodrigueza-Lodady. Średnia cena domu kupowanego przez Polaków w Aedas to ponad 600 tys. euro, zaś przez Ukraińców - 400 tys. euro - poinformowała firma. Kupujący wybierają domy wielorodzinne najchętniej na Costa Blanca lub Costa del Sol, o średniej powierzchni powyżej 90 m kw., z trzema sypialniami i dużymi tarasami. W przypadku Gilmar i TM Grupo Inmobiliario klienci - najwięcej z Belgii, Niemiec, Polski i Szwecji poszukują domów na wybrzeżu w cenie 300 - 350 tys. euro.

Portal Idealista zwraca również uwagę na wzrost zainteresowania obcokrajowców wynajęciem domu lub mieszkania w Hiszpanii, w tym ze strony obywateli polskich. Zgodnie z opublikowanymi badaniami, pod koniec 2022 r. Polacy znaleźli się na 9. miejscu wśród obcokrajowców wynajmujących mieszkania w Hiszpanii, podczas gdy w 2019 r. nie byli nawet w pierwszej dwudziestce.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Hiszpania Polacy za granicą

Ukraina otrzymała 1,5 tys. ton pomocy z Polski na potrzeby sektora energetycznego

23.04.2023 11:18
Od maja 2022 roku z Polski na Ukrainę przybyło 80 ładunków pomocy humanitarnej na potrzeby infrastruktury energetycznej - poinformował ukraiński resort energetyki zaznaczając, że to około 1,5 tys. ton sprzętu. Tylko w minionym tygodniu z Polski dotarło 12 transportów z 174 tonami pomocy.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę obrazów Olgi Boznańskiej

23.04.2023 11:35
Prawie 40 obrazów autorstwa jednej z najwybitniejszych polskich malarek, Olgi Boznańskiej, można oglądać na wystawie poświęconej tej artystce, której wernisaż odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - poinformowała rzeczniczka muzeum Julia Molibog.

Migranci narzędziem w rękach Łukaszenki. Fińska straż graniczna docenia zdecydowane działania Polski

23.04.2023 14:31
Fińskie władze zabezpieczą ok. 15 proc. z liczącej ponad 1300 km granicy z Rosją. - Płot jest potrzebny na najbardziej newralgicznych obszarach - przekonuje w rozmowie z PAP, szef projektu budowy płotu Ismo Kurki z kwatery głównej Straży Granicznej. Zaznacza, że "w Finlandii z uwagą śledzono to, co działo się jesienią 2021 r., gdy Polska zmagała się z instrumentalnym wykorzystaniem migrantów i operacją hybrydową ze strony Białorusi".