Redakcja Polska

Znana ukraińska pisarka zginęła w wyniku ataku rakietowego Rosjan

03.07.2023 08:54
Wiktoria Amelina jest 13 śmiertelną ofiarą ostrzału rakietowego Kramatorska. Rosjanie w zeszły wtorek ostrzelali rakietami Iskander to miasto. Od kilku dni kobieta w stanie ciężkim przebywała w szpitalu
Audio
  • Ukraina - znana pisarka Wiktoria Amelina zginęła w wyniku ataku rakietowego Rosjan [posłuchaj]
Wiktoria Amelina
Wiktoria AmelinaFото: https://pen.org.ua/Juan Vega de Soto

Znana ukraińska pisarka Wiktoria Amelina zginęła w wyniku ataku rakietowego na Kramatorsk. Rosjanie w zeszły wtorek ostrzelali rakietami Iskander to miasto w obwodzie donieckim. Od kilku dni kobieta w stanie ciężkim przebywała w szpitalu. Wiktoria Amelina jest 13 śmiertelną ofiarą ostrzału rakietowego Kramatorska. 

O śmierci pisarki poinformowało stowarzyszenie pisarzy PEN Ukraina. Jak czytamy, w Kramatorsku Wiktoria Amelina, wspólnie z grupą zagranicznych pisarzy i dziennikarzy dokumentowała zbrodnie wojenne Rosjan.

Pisarka była laureatką prestiżowych nagród literackich, w tym przyznawanej przez Instytut Polski w Kijowie nagrody im. Józefa Conrada-Korzeniowskiego. W 2021 roku, odbierając nagrodę, w rozmowie Polskim Radiem podkreślała, że jest ona dla niej znakiem solidarności między Polakami i Ukraińcami. Jak zaznaczyła, Polska to jeden z największych przyjaciół Ukrainy, a Polacy i Ukraińcy powinni być razem, ponieważ stoją przed wspólnymi zagrożeniami i tylko razem mogą obronić niezależność swoich krajów. 

Wiktoria Amelina jest autorką m.in. przetłumaczonej na język polski i wydanej w naszym kraju powieści Dom dla Doma.

IAR/ks

Ukraina odbiła tereny okupowane od 2014 r. To pierwszy taki przypadek od początku rosyjskiej agresji

27.06.2023 13:45
Ukraińskie wojska czynią stałe postępy jeśli chodzi o odbijanie ziem zajętych przez armię rosyjską. Według najnowszych danych brytyjskiego wywiadu, siły zbrojne Ukrainy odbiły w minionych dniach fragment terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 roku.

Ukraina: 10 osób zginęło w rosyjskim ataku na Kramatorsk, 61 jest rannych

28.06.2023 15:18
- Do dziesięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska policja. 61 osób zostało rannych.