Redakcja Polska

Ukraina odbiła tereny okupowane od 2014 r. To pierwszy taki przypadek od początku rosyjskiej agresji

27.06.2023 13:45
Ukraińskie wojska czynią stałe postępy jeśli chodzi o odbijanie ziem zajętych przez armię rosyjską. Według najnowszych danych brytyjskiego wywiadu, siły zbrojne Ukrainy odbiły w minionych dniach fragment terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 roku.
Ukraina zajęła tereny okupowane od 2014 roku
Ukraina zajęła tereny okupowane od 2014 rokuPAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Ukraińskie wojska odbiły w Donbasie fragment terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 r. i jest to jeden z pierwszych takich przypadków od czasu rosyjskiej inwazji w 2022 r. - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ukraińskie siły powietrznodesantowe poczyniły niewielkie postępy na wschód od wsi Krasnohoriwka niedaleko Doniecka. Dodano, że ostatnie wielokrotne, równoczesne ataki ukraińskie w całym Donbasie prawdopodobnie nadwyrężyły siły Donieckiej Republiki Ludowej i czeczeńskie działające na tym obszarze. - Jest to jeden z pierwszych przypadków od inwazji Rosji w lutym 2022 r., w którym siły ukraińskie najprawdopodobniej odbiły obszar terytorium okupowanego przez Rosję od 2014 roku - podkreślono.

Rosja wciąż atakuje obiekty cywilne

Jednocześnie ukraiński Sztab Generalny poinformował, że minionej doby Rosjanie ostrzelali m.in. obiekty cywilne w obwodzie zaporoskim, donieckim i chersońskim. Jak podali Ukraińcy, Rosjanie przeprowadzili 45 nalotów i 38 ataków 

Ponadto wystrzelili 3 rakiety z systemów C-300, zaatakowali 7 razy irańskimi dronami Shahed, a także od północy czterema bezzałogowymi samolotami (prawdopodobnie uderzającymi). Wszystkie drony zostały zniszczone. 

Rosjanie koncentrują swoje działania w rejonie Łymanu, Bachmutu i Marjinki. W okolicach Zaporoża i Chersonia próbują natomiast powstrzymać postępy wojsk ukraińskich - podał Sztab Generalny.

Są coraz bliżej Bachmutu W odpowiedzi na działania Rosjan Ukraińcy przeprowadzili między innymi sześć ataków na obszary koncentracji rosyjskich wojsk, a także 12 razy atakowali rosyjskie jednostki artylerii na pozycjach strzeleckich. - Siły ukraińskie zbliżyły się o 600-1000 metrów do okupowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskiej armii Serhij Czerewaty. - Na kierunku bachmuckim inicjatywa należy do ukraińskich sił. Kontynuują one działania ofensywne, prąc na wroga. W ciągu doby posunęły się naprzód od południowej i północnej strony o 600-1000 metrów w rejonie Bachmutu - oznajmił rzecznik w telewizji. Czerewaty powiadomił, że siły ukraińskie zlikwidowały w ciągu doby 186 rosyjskich okupantów, wzięto do niewoli ośmiu Rosjan.

Są coraz bliżej Bachmutu

W odpowiedzi na działania Rosjan Ukraińcy przeprowadzili między innymi sześć ataków na obszary koncentracji rosyjskich wojsk, a także 12 razy atakowali rosyjskie jednostki artylerii na pozycjach strzeleckich. - Siły ukraińskie zbliżyły się o 600-1000 metrów do okupowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

- Na kierunku bachmuckim inicjatywa należy do ukraińskich sił. Kontynuują one działania ofensywne, prąc na wroga. W ciągu doby posunęły się naprzód od południowej i północnej strony o 600-1000 metrów w rejonie Bachmutu - oznajmił rzecznik w telewizji.

Czerewaty powiadomił, że siły ukraińskie zlikwidowały w ciągu doby 186 rosyjskich okupantów, wzięto do niewoli ośmiu Rosjan.

IAR/PAP/ho

Wydatki Ukraińców w Polsce. Zostawili dwukrotnie więcej pieniędzy niż rok temu

26.06.2023 16:24
W pierwszych trzech miesiącach tego roku Ukraińcy wydali w Polsce 1,41 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu - wskazali eksperci Personnel Service w poniedziałkowym raporcie. Jak dodali, tym samym wracamy do wyników notowanych przed pandemią.

Joe Biden pierwszy raz skomentował bunt Grupy Wagnera. "Nie byliśmy w to zaangażowani"

26.06.2023 21:00
Prezydent USA Joe Biden odrzucił wszelkie sugestie jakoby Waszyngton był w jakikolwiek sposób zaangażowany w tzw. bunt Grupy Wagnera, który miał miejsce w minionych dniach w Rosji. -  To część walki wewnątrz rosyjskiego systemu - mówił szef Białego Domu. 

ISW: przyszłość Grupy Wagnera niejasna, ale zapewne bez Prigożyna

27.06.2023 10:41
- Przyszłość zbrojnej najemniczej Grupy Wagnera jest niejasna, ale zapewne będzie ona dalej działać bez Jewgienija Prigożyna – oświadczył amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, oceniając, że Władimir Putin zamierza zatrzymać Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.