Redakcja Polska

Ukraina: 10 osób zginęło w rosyjskim ataku na Kramatorsk, 61 jest rannych

28.06.2023 15:18
- Do dziesięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska policja. 61 osób zostało rannych.
Mężczyzna sprząta mieszkanie w Krematorsku po rosyjskim ataku rakietowym
Mężczyzna sprząta mieszkanie w Krematorsku po rosyjskim ataku rakietowymPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Wśród ofiar śmiertelnych i rannych są dzieci. Władze oświatowe podały, że śmierć poniosły dwie 14-letnie bliźniaczki. Zginęła także 17-letnia dziewczyna. Obrażenia odniosło m.in. 8-miesięczne niemowlę, którego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

BBC podała, że w ataku rannych zostało trzech obywateli Kolumbii, w tym pisarz i dziennikarz Hector Abad. Kolumbijczycy odnieśli lekkie obrażenia, w stanie ciężkim jest natomiast ukraińska pisarka, która im towarzyszyła. Jej nazwiska nie podano na prośbę rodziny.

W momencie ataku pizzeria w popularnej dzielnicy sklepowej była pełna dziennikarzy, wolontariuszy i żołnierzy - podała telewizja SkyNews, powołując się na belgijskiego reportera Arnauda de Deckera. Lokal był znany w mieście - często jadali tam zagraniczni dziennikarze i delegacje. Miasto leży 40 km od linii frontu.

W budynek trafiła rakieta S-300 - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Do ataku doszło o godz. 19.50 czasu lokalnego (18.50 czasu polskiego).

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w środę o zatrzymaniu mieszkańca Kramatorska, który był agentem rosyjskiego wywiadu - pomógł on naprowadzić wtorkowy atak rakietowy.

Prace ratunkowo-poszukiwawcze w miejscu uderzenia wciąż trwają.


PAP/ho

ISW: przyszłość Grupy Wagnera niejasna, ale zapewne bez Prigożyna

27.06.2023 10:41
- Przyszłość zbrojnej najemniczej Grupy Wagnera jest niejasna, ale zapewne będzie ona dalej działać bez Jewgienija Prigożyna – oświadczył amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, oceniając, że Władimir Putin zamierza zatrzymać Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony.

Elżbieta Witek: Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by wyniszczyć naród ukraiński

27.06.2023 15:20
- Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by doprowadzić do wyniszczenia narodu ukraińskiego; państwo, które podnosi rękę na najbardziej niewinnych, zasługuje na najwyższe potępienie, a jego działania na najwyższą możliwą karę - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Prezydent Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

28.06.2023 08:45
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.

"To historyczny dzień". Do Polski przybyły pierwsze czołgi Abrams

28.06.2023 15:30
Do Polski trafiła pierwsza partia czołgów Abrams, które zakupiliśmy u Amerykanów. Minister Mariusz Błaszczak symbolicznie przekazał maszyny Wojsku Polskiemu.