Redakcja Polska

Zawieszenie ministra mówiącego o "opcji nuklearnej" w Strefie Gazy nie uśmierzyło oburzenia

05.11.2023 15:27
Skrajnie nacjonalistyczny minister dziedzictwa Izraela Amihaj Elijahu, który powiedział podczas radiowego wywiadu w niedzielę, że użycie broni nuklearnej w Strefie Gazy w wojnie z palestyńskim ruchem Hamas jest „opcją", został zawieszony, ale nie uśmierzyło to oburzenia opozycji ani sąsiednich państw arabskich.
Audio
  • Papież zaapelował o zawieszenie broni w konflikcie izraelsko-palestyńskim [posłuchaj]
Protesty antyizraelskie
Protesty antyizraelskieWirestock Creators/ Shutterstock

Politycy izraelscy uznali tę decyzję za "żart", a przywódca opozycji zażądał, żeby Elijahu został "natychmiast zdymisjonowany". "Obraził rodziny uprowadzonych zakładników, obraził społeczeństwo Izraela i spowodował szkody w naszej pozycji międzynarodowej. Obecność w naszym rządzie ekstremistów naraża wszystkich i wystawia na szwank nasze wojenne cele" - powiedział cytowany przez portal Times of Israel Jair Lapid

Minister obrony Yoav Galant stwierdził, że „to dobrze, że to nie on (Elijahu) jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo Izraela”, a przywódca partii Jedność Izraela, Beni Ganc, nazwał wypowiedź ministra "bezmyślną i nieodpowiedzialną", podał Jerusalem Post.

Arabia Saudyjska potępiła wypowiedź ministra dziedzictwa. W opublikowanym oficjalnym oświadczeniu resort spraw zagranicznych oświadczył, że komentarz ministra stanowi dowód, iż "ekstremizm i brutalność" przenika członków izraelskiego gabinetu - poinformowała agencja Reutera. 

PAP/ks

Antony Blinken w Ammanie o sytuacji w Izraelu i potrzebie przerw humanitarnych

04.11.2023 18:12
Sekretarz stanu USA spotkał się w stolicy Jordanii z ministrami spraw zagranicznych sprzymierzonych z USA państw arabskich

Władze Izraela zaleciły obywatelom, by ukrywali swoją narodowość podczas wyjazdów za granicę

05.11.2023 08:15
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydały ostrzeżenie, w którym wzywają „wszystkich obywateli Izraela do zachowania wzmożonej ostrożności podczas podróży za granicę”

MSZ: ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy wstrzymana

05.11.2023 11:15
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z informacją od Izraela i Egiptu o czasowym wstrzymaniu ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez Polaków jest obecnie niemożliwe.

Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych przybył do Tel Awiwu

05.11.2023 11:30
Antony Blinken przybył w niedzielę rano do Izraela. Jak podały izraelskie media, w ciągu dnia ma spotkać się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem