Redakcja Polska

Rosyjska Cerkiew prawosławna propaguje ideologię wojny wśród dzieci

10.12.2023 11:40
W mijającym tygodniu na stronach internetowych wydawnictwa Patriarchatu Moskiewskiego została zamieszczona cyfrowa książka zatytułowana "Żyć i ojczyźnie służyć". W publikacji znalazły się przysłowia, cytaty i różne wypowiedzi dotyczące służby wojskowej, wojny i tak zwanych wrogów Rosji.
Audio
  • Rosyjska Cerkiew wspiera Kreml w propagowaniu wojny. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kościół prawosławny jest narzędziem w rękach Kremla.
Kościół prawosławny jest narzędziem w rękach Kremla.PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, której przewodniczy patriarcha Cyryl, od początku inwazji na Ukrainę wspiera kremlowski reżim. Część duchownych święci broń i błogosławi rosyjskich żołnierzy idących zabijać Ukraińców, a sam patriarcha w zachodnich państwach i Ukrainie widzi wrogów Moskwy.

Posłuchaj
00:47 12702996_1.mp3 Rosyjska Cerkiew wspiera Kreml w propagowaniu wojny. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

W książce dla dzieci, wydanej przez moskiewski patriarchat, znalazły się treści propagujące podporządkowanie się władzy i wyzbycie się strachu przed śmiercią na wojnie. Moskiewski patriarcha Cyryl od początku agresji na Ukrainę wspiera zbrodniczą politykę Władimira Putina - błogosławi żołnierzy idących na front, wzywa do wspierania armii i usprawiedliwia inwazję. Patriarcha Cyryl, podobnie jak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, wielokrotnie zapewniali, że Moskwa nie chce wojny. - My nie chcemy z nikim walczyć - mówił w jednym z wystąpień moskiewski patriarcha, a rzecznik dyktatora przekonywał dziennikarzy: "Rosja w całej swojej historii nigdy na nikogo nie napadała".

Inne zdanie na ten temat mają sąsiednie kraje, w tym Polska, a obecnie atakowana przez rosyjskiego agresora Ukraina i borykająca się z rosyjską okupacją części regionów Gruzja. Historia kilkuset lat Moskiewskiego Patriarchatu pokazuje jej ścisłe związki z władzą. Jak przypominają rosyjscy publicyści niezależni, nawet w okresie stalinowskich prześladowań religijnych byli w Związku Sowieckim duchowni, którzy dosłużyli się wysokich stopni w NKWD i później w KGB.

IAR/dad

Rosja używa rakiet-wabików, by zmylić ukraińską obronę powietrzną

10.12.2023 09:28
W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej, jednak plan ten nie powiódł się – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

10.12.2023 10:34
Dziś, w Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będą zbierane środki na ten cel.