Redakcja Polska

Rosja używa rakiet-wabików, by zmylić ukraińską obronę powietrzną

10.12.2023 09:28
W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej, jednak plan ten nie powiódł się – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosjanie produkują około 100 rakiet miesięcznie
Rosjanie produkują około 100 rakiet miesięcznieShutterstock.com/Alexyz3d

"Rosyjskie rakiety wabiki nie zdołały przeciążyć ukraińskiej obrony powietrznej podczas ataku na Kijów 8 grudnia – pisze ISW, powołując się na prominentnego rosyjskiego "blogera wojennego".

Według tych informacji w ataku na Kijów – pierwszym od blisko 80 dni zmasowanym ostrzale rakietowym na Ukrainę – Rosjanie zastosowali pociski Ch-55, bardzo podobne do zmodernizowanych rakiet Ch-101. Celem było zmylenie ukraińskiej obrony powietrznej poprzez zaangażowanie jej systemów do śledzenia i zestrzeliwania tych rakiet.

Rosjanie nie osiągnęli żadnego celu

Według cytowanego źródła użycie wabików przyczyniło się do tego, że Rosjanie nie trafili żadnych celów podczas ataku na ukraińską stolicę.

"Bloger narzeka, że dla Rosjan „dosłownie niemożliwe” jest zastosowanie takiej ilości Ch-55, by przeciążyć ukraińskie systemy obrony powietrzne, ponieważ Rosja nie posiada wystarczającej ilości bombowców strategicznych Tu-95 i Tu-160" – pisze ISW.

Znana praktyka

Rosja już wcześniej stosowała jako wabiki Ch-55 oraz inne pociski, a także drony, zaś strona ukraińska wielokrotnie podkreślała, że nie posiada zasobów, które zapewniłyby obronę powietrzną dla całego kraju tak skuteczną jak w przypadku stolicy.

ISW zwraca też uwagę na wypowiedź jednego z ukraińskich ekspertów wojskowych, że w przededniu ostatnich ataków na Kijów Rosjanie kilkukrotnie nasilili rekonesans w powietrzu.

"Prawdopodobnie celem Rosjan jest walka z ukraińskimi systemami obrony powietrznej przed prognozowaną tej zimy dużą kampanią ataków rakietowych" – pisze ISW.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojny Putina będzie znacznie wyższa

09.12.2023 13:02
- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course w Wielkiej Brytanii

09.12.2023 13:50
Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course, trzymiesięczne szkolenie realizowane w Wielkiej Brytanii. To szkolenie, odbywające się dwa razy w roku, skierowane jest do kilkunastu wyselekcjonowanych uczestników, którzy muszą przejść wymagający, dwutygodniowy egzamin.

Estonia jest gotowa pomóc w znalezieniu rozwiązania problemu na granicy Polski z Ukrainą

09.12.2023 17:12
Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna oświadczył, że Estonia jest gotowa, aby pomóc znaleźć szybkie rozwiązanie problemu na granicy Polski z Ukrainą. Wczoraj między innymi na ten temat rozmawiał w Tallinie szef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.