Redakcja Polska

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

10.12.2023 10:34
Dziś, w Dniu modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, będą zbierane środki na ten cel.
10 grudnia obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
10 grudnia obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na WschodzieKarrrtinki/ Shutterstock

Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że troska o siebie nawzajem jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. Wskazał też, że pomoc potrzebującym braciom leży w centrum nauczania i misji Kościoła.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie w tym roku zrealizował 194 prośby na kwotę ponad 3 milionów złotych. To między innymi transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę i pomoc na miejscu, remonty domów dla uchodźców z Górskiego Karabachu w Armenii, a także formacja dzieci i młodzieży z Białorusi, Gruzji, czy Kazachstanu.

Ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zachęca do udziału w zbiórce. - To jest zbiórka do puszek, która odbywa się przy każdej parafii w Polsce, ale też również ośrodki polonijne włączają się do tej zbiórki. Z tych pieniędzy realizujemy projekty, które do nas napływają, w tym roku będzie ich około 300 - zaznaczył.

Kościołowi za wschodnią granicą służy 782 duchownych, 213 sióstr zakonnych i 37 braci zakonnych z Polski, a także wolontariusze świeccy.

Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie jest obchodzony w drugą niedzielę Adwentu.


IAR/dad

Litwa: Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą laureatem nagrody prezydenta Litwy

09.12.2023 16:56
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą jednym z laureatów nagrody prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. W Pałacu Prezydenckim w Wilnie odbyła się uroczysta gala pod nazwą "Potęga Litwy".

Rosja używa rakiet-wabików, by zmylić ukraińską obronę powietrzną

10.12.2023 09:28
W piątek Rosjanie zastosowali w atakach na Ukrainę rakiety-wabiki, których zadaniem było zmylenie i przeciążenie ukraińskiej obrony powietrznej, jednak plan ten nie powiódł się – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).