Redakcja Polska

25 lat Polski w NATO. Szefowa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej: zainteresowanie wojskiem nie słabnie

20.05.2024 11:03
Współczesne Wojsko Polskie to najnowsze technologie obronne, ale przede wszystkim ludzie, którzy jak ich przodkowie całym sercem oddani Ojczyźnie. Właśnie ten ludzki wymiar prezentuje instytucja Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Płk. Anna Kania
Płk. Anna KaniaŹródło fot.: gov.pl/web/bip/wojskowe-centrum-edukacji-obywatelskiej

Wojskowy Centrum Edukacji Obywatelskiej jest jednostką organizacyjną resortu obrony narodowej. Jak powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy dyrektorka Centrum,  pułkownik Anna Kania, korzenie instytucji sięgają początków XX wieku, kiedy w 1919 roku premier Ignacy Paderewski utworzył Dom Żołnierza Polskiego. - Ten dom w 2010 roku przekształcił się w wyniku połączenia z Wojskowym Biurem Badań Historycznych i Wojskowym Biurem Badań Społecznych w Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Naszym patronem jest płk. Marian Porwit, który był uosobieniem najlepszych cech oficera polskiego - mówiła płk Kania.

Posłuchaj
07:42 01ADC62F.mp3 Płk Anna Kania o pracy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej ma szeroki zakres działań. - Począwszy od organizacji i prowadzenia doskonalenia zawodowego żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. Realizujemy również badania w zakresie procesów i zjawisk społecznych zachodzących w siłach zbrojnych RP. Upowszechniamy tradycje orężne Wojska Polskiego i popularyzujemy wiedzę o współczesnych siłach zbrojnych - wymieniała płk. Kania. - Od wielu lat prowadzimy Kronikę Wojska Polskiego. Realizujemy też przedsięwzięcia kulturalne, między innymi Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego - zaznaczyła dyrektorka Centrum.

Zapytana o zainteresowanie wojskiem i wojskowością wśród polskiego społeczeństwa, zwłaszcza w obecnych czasach, płk. Anna Kania przyznała, że Polacy od zawsze interesowali się wojskowością. - Tak samo poparcie dla spraw obronnych i dla wojska jest nieustannie duże. Nasza działalność, działalność Ministerstwa Obrony Narodowej, powoduje, że zainteresowanie wojskowością nie słabnie, a wprost przeciwnie - rośnie - mówiła płk. Kania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz więcej na temat: Wojsko Polskie siły zbrojne

Słowacja: sprawca zamachu na premiera mógł nie działać sam

19.05.2024 17:59
Sprawca zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę mógł nie działać sam - to jedna z wersji przyjętych przez śledczych. Dotąd służby informowały, że zamach został przeprowadzony przez "samotnego wilka", który nie miał wspólników i działał z pobudek politycznych.

Tysiące uwięzionych w więzieniach Łukaszenki. Łatuszka: oni walczą o wolną Białoruś

19.05.2024 19:10
Chcemy zakończenia codziennych prześladowań białoruskich obywateli przez reżim Łukaszenki - mówił szef opozycyjnego Białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego, zastępca szefa Rządu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka. Mówił o tym podczas otwarcia wystawy "Mury", poświęconej tysiącu pięciuset białoruskim więźniom politycznym.