X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Media w USA: polonijny elektorat kluczem do ponownego wyboru Trumpa

19.09.2020 09:45
Amerykanie polskiego pochodzenia mogą okazać się języczkiem u wagi w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Pomogli Donaldowi Trumpowi wygrać przed czterema laty, a głosując masowo mogą mu też pomóc w reelekcji – podkreśla codzienna kalifornijska publikacja internetowa "American Thinker".
Członkowie Polonii w strojach tradycyjnych, Chicago, Illinois, USA.
Członkowie Polonii w strojach tradycyjnych, Chicago, Illinois, USA.Shutterstock

Według autora tekstu Williama Cioska Polonia stanowi około 10 proc. populacji w Wisconsin, Michigan i Pensylwanii, a jej głosy składają się na niemal 15 proc. z wszystkich tam oddanych. Podkreśla, że w 2016 roku Trump wygrał w tych stanach, opowiadających się zwykle za Demokratami, większością jedynie 1 proc. głosów. Jak twierdzi, powołując się na szacunki, nowojorski miliarder zdobył tam około 70-75 proc. poparcia Polaków.

"Bez tych głosów nie wygrałby tych trzech ważnych stanów. Masowy udział polsko-amerykańskich wyborców w 2020 roku z ponad 70 proc. głosami na prezydenta Trumpa pozwoli mu ponownie zwyciężyć w tych istotnych stanach i pozostać w Białym Domu na drugą kadencję" – przekonuje Ciosek.

Głosy Polaków z USA niezbędne

W jego opinii polsko-amerykański elektorat będzie też niezbędny, aby Republikanin Trump miał szansę wygrać na Florydzie, w New Jersey, Connecticut, a może też w Illinois i Nowym Jorku. Polsko-amerykańscy wyborcy, podkreśla, stanowią 4 proc. populacji na Florydzie, a ponad 7 proc. w pozostałych z wymienionych stanach.

Jak twierdzi Ciosek, który jest współprzewodniczącym grupy Polish Americans for Trump, będącej oficjalnie częścią zespołu jego kampanii wyborczej, Polonia stanowi około 4 proc. populacji w tzw. wahających się stanach. Może mieć zatem wpływ na rezultat głosowania w Minnesocie, Arizonie, Nowym Meksyku, Kolorado i Nevadzie.

Polonusi mają powody, by głosować na Trumpa

W przekonaniu autora tekstu amerykańscy Polacy mają wszelkie powody, by głosować na Trumpa jeszcze bardziej gremialnie obecnie niż w 2016 roku. Dowiódł bowiem, że jest "historycznym prezydentem", jeśli chodzi o stosunki Polski z Ameryką i dbałość o interesy Polaków.

"Porywające przemówienie prezydenta Trumpa w Warszawie w lipcu 2017 roku było największą obroną zachodniej cywilizacji i najbardziej dobitnym stwierdzeniem historycznej roli Polski w obronie wolności, jaką kiedykolwiek wygłosił światowy przywódca. (…) Wzmocnił działania Reagana, czyniąc Amerykę czołowym sojusznikiem Polski i łącząc się z Warszawą w sojuszu przeciwko globalizmowi oraz wynikającej z tego utraty suwerenności narodowej" – ocenia Ciosek.

Jak dodaje w kampanii wyborczej 2016 roku Trump zaskarbił sobie szacunek ponad 10 milionów polsko-amerykańskich wyborców, spotykając się osobiście z ponad 100 polsko-amerykańskimi przywódcami w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago, co przełożyło się też na ich udział w głosowaniu. Mówi też o wysiłkach zmierzających do zorganizowania podobnego spotkania w tym roku.

Kwestie światopoglądowe

Autor tekstu argumentuje, że Amerykanie polskiego pochodzenia są w większości katolikami i jedną z najsilniejszych grup w koalicji etnicznej, stojącej w obronie życia. Jego zdaniem Trump nieustannie walczy w obronie praw nienarodzonych.

W nawiązaniu do 100. rocznicy bitwy warszawskiej i zwycięstwa z bolszewicką Rosją, przy udziale amerykańskich pilotów z Szwadronu Kościuszki, Ciosek zwraca uwagę, że Polacy "dobrze znają nędzę, ucisk i bandytyzm marksizmu, doświadczając go na własnej skórze lub po przez doświadczenia rodzin".

"Wiemy, że amerykańscy Polacy głosując znowu gremialnie na rzecz wolności, swobód, zachodniej cywilizacji, amerykańskiej konstytucji i stylu życia oraz na prezydenta Trumpa mogą pomóc pokonać obecną falę wewnętrznych marksistowskich rewolucjonistów" – konkluduje autor opinii w "American Thinker".


PAP/dad

Polskie uczelnie gotowe przyjąć więcej studentów i naukowców z Białorusi

18.09.2020 14:23
Polskie uczelnie są gotowe przyjąć więcej studentów i naukowców z Białorusi. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało przed południem, że rozszerzone zostaną programy naukowe przeznaczone dla Białorusinów. Z różnego rodzaju grantów będzie mogło w tym roku skorzystać około 1,5 tysiąca białoruskich studentów, ponad stu naukowców, a także grupa nauczycieli języka polskiego.

Nowe jednostki, więcej żołnierzy. Mariusz Błaszczak chce wzmacniać armię

18.09.2020 15:08
Podstawą bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest Wojsko Polskie; musi ono być liczniejsze; zależy nam, by jednostki WP powstawały na wschodzie Polski - mówił w piątek w Lublinie szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że kryteria naboru muszą być jasne, a procedury szybkie i proste.

Mosbacher: jedna z najważniejszych umów Polski i USA w kwestii bezpieczeństwa stanie się rzeczywistością

18.09.2020 16:43
Jedna z najważniejszych umów dotyczących bezpieczeństwa podpisanych przez nasze kraje stanie się rzeczywistością - tak ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odniosła się do uchwalenia przez Sejm ustawy dotyczącej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnieniu współpracy wojskowej.