X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruś: tradycje lanego poniedziałku przy granicy z Polską

05.04.2021 08:52
Na Białorusi zwyczaj śmigusa-dyngusa jest znany w rejonach graniczących z Polską i zupełnie nieznany w głębi kraju.
Audio
  • Białoruś: tradycje lanego poniedziałku przy granicy z Polską. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/RyanMcGuire

Tradycja lanego poniedziałku jest znana w okolicach Wołkowyska, gdzie urodził się Aleksander Pruszyński. Ten 85-letni potomek rodu ziemiańskiego wspomina, że w młodości też uczestniczył w takich zabawach. - W poniedziałek (wielkanocny- przyp.red.) był śmigus-dyngus. Chłopaki chodzili i oblewali dziewczyny, które uciekały. Rozrywka była obopólna i taka wielka impreza - mówi Aleksander Pruszyński.

Helena Marczukiewicz, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, urodziła się w miasteczku Bielica koło Nowogródka. To 150 kilometrów od polskiej granicy i - jak mówi - tam ten zwyczaj nie był znany. - Takich tradycji jak w Polsce lanego poniedziałku u nas nie było. Może dlatego, że ludzie byli zapracowani i było im nie do takich dyngusów?- mówi Helena Marczukiewicz.

Jarosław Romańczuk, białoruski polityk i ekonomista narodowości polskiej, który startował w wyborach prezydenckich w 2010 roku, urodził się w miasteczku Spoćkinie pod Grodnem - około 10 kilometrów od polskiej granicy. Jak mówi, do dziś zwyczaj śmigusa dyngusa tam istnieje. Natomiast chętnych do oblewania się wodą w Mińsku przestrzega, że milicja może potraktować te zabawy jako nielegalną demonstrację.

- Jeśli tutaj w Mińsku pójść się oblewać z wiadrami pomalowanymi w biało-czerwono-białe kolory, to będziemy oskarżeni nie o lany poniedziałek, taką tradycję wesołą, a o zamach stanu - żartuje Jarosław Romańczuk. Dlatego w Mińsku odradza takie zabawy, ale w jego rodzinnych Spoćkiniach - jak zauważa - lany poniedziałek na pewno będzie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Polacy za granicą

"Niech atmosfera tych dni pozwoli nam spojrzeć w przyszłość z nadzieją". Wielkanocne życzenia pary prezydenckiej

04.04.2021 08:42
- Niech te szczególne dni przyniosą wytchnienie od trosk dnia codziennego, aby z nowymi siłami realizowali Państwo swoje tegoroczne plany i zamierzenia - powiedział prezydent Andrzej Duda, składając życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. - Niech wyjątkowa atmosfera tych dni pozwoli nam spojrzeć w przyszłość z nadzieją i optymizmem - dodała pierwsza dama.

Nastroje mniejszości polskiej na Białorusi

04.04.2021 18:00
Polacy mieszkający na Białorusi w niezbyt dobrych nastrojach świętują Wielkanoc. Tamtejsi komentatorzy zwracają uwagę na aresztowanie kilku liderów Związku Polaków na Białorusi.