Redakcja Polska

Andżelika Borys przetrzymana w nieludzkich warunkach w więzieniu w Żodzinie

20.05.2021 09:36
Ze źródeł znadniemna.pl, których portal nie może ujawnić ze względu na ich bezpieczeństwo, wynika, że Andżelika Borys przetrzymana jest w nieludzkich warunkach w więzieniu w Żodzinie.
Audio
  • Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi o warunkach, w jakich więzieni są aresztowani przez białoruskie władze działacze Związku [POSŁUCHAJ]
Andżelika Borys, działaczka mniejszości polskiej na Białorusi,  aresztowana przez białoruskie władze
Andżelika Borys, działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, aresztowana przez białoruskie władze Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, podobnie jak reszta uwięzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki członków Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi – Irena Biernacka, Maria Tiszkowska oraz Andrzej Poczobut, została przeniesiona z aresztu śledczego „Waładarka” w Mińsku do więzienia nr 8, w leżącym 50 kilometrów na wschód od białoruskiej stolicy, w mieście Żodzino.

Znadniemna.pl informuje, że Andżelika Borys prosiła aby rozpowszechnić informację o tym, że w więzieniu w Żodzinie przebywa  już od trzech dni. Warunki, w jakich jest przetrzymywana polska działaczka, przypominają tortury, gdyż osadzono ją w przepełnionej celi, w której nie ma ona nawet miejsca do spania. Oprócz Andżeliki Borys w celi więziennej w Żodzinie jest więzionych 15 osób.

Nieludzkie warunki przetrzymywania w więzieniu, Andżelika Borys postrzega jako presję, wywieraną na nią w związku ze śledztwem, prowadzonym przeciwko działaczom polskiej mniejszości na Białorusi na podstawie artykułu 130 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi, mówiącym o „podżeganiu do nienawiści na tle narodowościowym” oraz o „rehabilitacji nazizmu”, za co grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 12 lat.

Mimo nieludzkich warunków przetrzymywania w więzieniu, Andżelika Borys prosi o rozpowszechnienie informacji, że pod żadną presją nie ma zamiaru przyznawać się do absurdalnych zarzutów.

Z Andrzejem Pisalnikiem, sekretarzem generalnym Związku Polaków na Białorusi, redaktorem naczelnym portalu znadniemna.pl, rozmawia Przemysław Pawełek.


Źródło: znadniemna.pl/ho

120 lat temu we Wrześni doszło do strajku dzieci przeciw germanizacji

20.05.2021 09:10
120 lat temu, 20 maja 1901 r., dzieci ze szkoły we Wrześni w Wielkopolsce zbojkotowały naukę religii w języku niemieckim. Uczniów ukarano chłostą, rodziców skazywano na kary więzienia. Mimo represji bojkot niemieckiego trwał we Wrześni do 1904 r. Protest odbił się echem we wszystkich trzech zaborach i w wielu krajach Europy.

Poprawia się stan zdrowia Aleksieja Nawalnego

20.05.2021 14:07
Aleksiej Nawalny czuje się lepiej - poinformował w rozmowie z Echem Moskwy prawnik opozycjonisty Iwan Żdanow. Podobny komunikat przekazał szef rosyjskiej służby więziennictwa Aleksandr Kałasznikow. Wcześniej, przetrzymywany w kolonii karnej lider opozycji skarżył się na bóle kręgosłupa, serca i nerek, a także informował, że kierownictwo łagru utrudnia mu kontakt z lekarzami.

Białoruś: ustalono miejsce pobytu wdowy po założycielu portalu TUT.by

20.05.2021 15:03
Na Białorusi po trzech dniach poszukiwań ustalono miejsce pobytu wdowy po Juryju Zisierze, współzałożycielu zablokowanego przez władze niezależnego portalu "TUT.by". Julia Czarniauskaja znajduje się w Departamencie Kontroli Finansowej działającym w ramach Komitetu Kontroli Państwowej.