X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy maturzyści z Litwy zatańczyli poloneza w sercu Wilna

28.07.2021 08:19
Maturzyści ze szkół polskich na Litwie zatańczyli na Placu Katedralnym w Wilnie poloneza. W ten sposób uczcili zakończenie szkoły. Jest to też okazja do zamanifestowania swojej narodowości i przywiązania do polskości. W sercu litewskiej stolicy można było podziwiać ponad sto par z siedmiu szkół.
Na Placu Katedralnym w Wilnie maturzyści polskich szkół na Litwie zatańczyli tradycyjnego poloneza.
Na Placu Katedralnym w Wilnie maturzyści polskich szkół na Litwie zatańczyli tradycyjnego poloneza.Foto: Źródło: Twitter/PLinLithuania

Wydarzenie organizowane jest zawsze latem i jest symbolicznym zakończeniem egzaminów maturalnych. - To inicjatywa uczniowska, chcą oni po prostu wyjść do miasta i zaprezentować się. To jedna z nielicznych imprez, do której nie trzeba specjalnie zachęcać uczniów - mówiła Polskiemu Radiu dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz. Szkoła ta jest jedną z siedmiu biorących w tym roku udział w tym przedsięwzięciu.

Posłuchaj
00:41 11213615_1.mp3 Polscy maturzyści z Litwy zatańczyli poloneza w sercu Wilna. Przygotował Kamil Zalewski

 

Na Placu Katedralnym zatańczyło w sumie 110 par. To rekordowo dużo. Przed rokiem w wydarzeniu wzięło udział 78 par z sześciu wileńskich gimnazjów. Wcześniej polscy uczniowie wykonywali ten taniec również w innej części Starego Miasta - na Placu Ratuszowym.

Polscy maturzyści poloneza w centrum Wilna tańczą od kilku lat. Początkowo wydarzenie organizowane było przez różne szkoły oddzielnie. Poloneza nasi rodacy tańczyli też na Placu Ratuszowym w 2018 roku z okazji stulecia polskiej niepodległości.

Na zorganizowanie wydarzenia zgodę wyraziły Kuria Archidiecezji Wileńskiej, władze Wilna oraz Dyrekcja Państwowego Rezerwatu Kulturowego Zamków Wileńskich.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Polonia

Litwa: nielegalni imigranci trafią do miasteczka namiotowego w Puszczy Rudnickiej

26.07.2021 14:57
Część nielegalnych imigrantów na Litwie zostanie umieszczona w miasteczku namiotowym, które powstanie na poligonie wojskowym w Puszczy Rudnickiej. Pozostali zostaną skierowani do innych ośrodków.

Wiceszef MSZ: będziemy dalej naciskać, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić

27.07.2021 10:02
Będziemy dalej naciskać na władze w Mińsku, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić - zapewnił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. W jego ocenie sankcje ekonomiczne, nałożone przez UE na Białoruś po aresztowaniach, zaczynają być odczuwalne wśród białoruskiego establishmentu.

Białoruś: aresztowana pracowniczka Wiasny Marfa Rabkowa straciła przytomność

27.07.2021 15:52
Marfa Rabkowa, aktywistka centrum praw człowieka Wiasna, która od września ub. roku przebywa w areszcie, ponownie straciła przytomność – poinformowała organizacja. Rabkowa została uznana za więźniarkę polityczną. W sumie więźniów sumienia jest już 586 – podaje Wiasna.