X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: w Nowym Jorku polonijne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2021 21:00
Biało-czerwona flaga z kotwicą Polski Walczącej zawisła w niedzielę, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w nowojorskiej siedzibie organizacji polonijnej Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) i pozostanie tam przez 63 dni. Na maszt wciągnął ją 99-letni uczestnik zrywu, porucznik Bolesław Biega.
Audio
  • USA: w Nowym Jorku polonijne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Przygotował Maciej Rusiński (IAR)
Mural w Nowym Jorku upamiętniający Powstanie Warszawskie
Mural w Nowym Jorku upamiętniający Powstanie Warszawskie Foto: Źródło: Twitter/ Polish Consulate NYC @PLinNewYork

- Jestem bardzo wzruszony, że po 77 latach tyle osób się tutaj zgromadziło. Tak dużo osób jeszcze pamięta o tym, co robiliśmy, że walczyliśmy o wolną Polskę, że walczyliśmy o wolną Warszawę. Było to dla nas bardzo ważne. Chociaż nie zdołaliśmy dokonać tego, co chcieliśmy, robiliśmy wszystko, co można było wtedy zrobić – powiedział sędziwy powstaniec. Walczył on w szeregach batalionu "Kiliński".

Niedzielną uroczystość zainaugurowały dźwięki syren dokładnie o godzinie "W", kiedy przed 77 laty rozpoczęło się Powstanie. Przybyli m.in. reprezentanci Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) z p.o. naczelnego komendanta Tadeuszem Antoniakiem, a także przedstawiciele Kadetów Pułaskiego, największych organizacji polsko-amerykańskich, szkół polonijnych i harcerze.

Gospodarz uroczystości, dyrektor PSFCU Bogdan Chmielewski wyraził radość ze wspólnego zgromadzenia amerykańskich Polaków na rocznicowym wydarzeniu.

- Zebraliśmy się przede wszystkim po to, aby uczcić pamięć powstańców. To oni walczyli o to, że my dzisiaj, a nasze dzieci w przyszłości będą mogły żyć w wolnej, niepodległej Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, w takich warunkach, jak żyjemy. Hołd dla nich powinien być oddawany przez setki następnych lat. (…) Jeżeli nie jest warte oddać życie za wolność i niepodległość własnej ojczyzny, własnego narodu, to w takim razie co jest (tego) warte - pytał retorycznie Chmielewski.

Wyrazy szacunku dla uczestników walk w Powstaniu Warszawskim złożył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Dziękował za odwagę i gotowość do służby ojczyźnie z narażeniem życia takim bohaterom jak porucznik Biega i innym, którzy już nie żyją.

Kubicki: Polonia nieustannie pamięta

- Cieszę się, że Polonia amerykańska nieustannie pamięta o tak trudnych i bolesnych momentach polskiej historii, jakim było Powstanie Warszawskie. Dzisiejszy akt wspólnego wciągnięcia flagi powstańczej i wasza obecność tutaj są inspiracją do pracy na rzecz dobra wspólnego. Niech pamięć o zasługach żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców okupowanej Warszawy skłania nas wszystkich do refleksji nad dziejami walk o Polskę wolną, sprawiedliwą i bezpieczną - wzywał Kubicki w liście odczytanym przez jego zastępcę konsula Stanisława Starnawskiego.

Apelował o przekazywanie najważniejszych wartości przyszłym pokoleniom poprzez dalsze propagowanie historii Polski na co dzień.

- Jest bardzo istotne, że upamiętniamy Powstanie Warszawskie za granicą, na wzór wydarzeń w Polsce rykiem syren i wciągnięciem powstańczej flagi na maszt o godzinie "W". Obowiązkiem naszego pokolenia jest uczczenie tych prawdziwych bohaterów, którzy brali udział w warszawskich walkach - powiedział Antoniak.

Hołd odważnym i bezinteresownym warszawiankom i warszawiakom, którzy zginęli w walce o swoje miasto, złożyła podczas uroczystości członkini Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku Emily Gallagher.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej, bo aż 63 dni. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Prawie 25 tysięcy zostało rannych, w tym ponad 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

31.07.2021 16:30
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 

Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

01.08.2021 16:00
Fotografie Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" wpłynęły na zmianę postrzegania Powstania Warszawskiego. Zamiast krwi i gruzów najważniejsi stali się ludzie. - On miał doskonały zmysł zrobienia zdjęcia w odpowiednim momencie - mówi Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokonało digitalizacji 300 fotografii "Broka".