Redakcja Polska

Litwa: duże zainteresowanie biegiem "Tropem Wilczym"

16.08.2021 15:18
Tegoroczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" cieszył się sporym zainteresowanie mediów na Litwie. Wydarzenie odbyło się w Wilnie w sobotę i wzięło w nim udział około trzystu osób.
Audio
  • Litwa: duże zainteresowanie biegiem "Tropem Wilczym". Materiał Kamila Zalewskiego
Uczestnicy biegu
Uczestnicy bieguFot.: Waldemar Dowejko/wilnoteka.lt Źródło: Twitter/ PL in Lithuania / @PLinLithuania

Miejscowe media zwracają uwagę na to, że w tym roku wystartowała wielokrotna mistrzyni Litwy w biegu Monika Elenska. Biegaczka cytowana przez agencję prasową BNS, powiedziała, że siedem lat temu ukończyła polską szkołę, a dzięki uczestnictwu w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała okazję ponownie usłyszeć język polski oraz poczuć polską kulturę. Elenska startowała na dystansie 10 kilometrów, który pokonała w ciągu 37 minut i 34 sekund. Pisząc o biegu litewskie portale wspominają również o żołnierzach wyklętych oraz walkach swoich partyzantów z radzieckim okupantem, które rozpoczęły się w 1944 roku, a zakończyły 9 lat później.

Bieg "Tropem Wilczym" w Wilnie od wielu lat odbywa się w wileńskim parku Zakret. Organizowany jest m.in. przez polską ambasadę na Litwie i grupę polskich społeczników. W poprzednich latach w przygotowaniu biegu brało udział również Wojsko Litewskie.

W antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło prawdopodobnie około 200 żołnierzy wyklętych. W 5. Wileńskiej Brygadzie byli m.in. legendarny "Łupaszka", czyli Zygmunt Szendzielarz oraz sanitariuszka "Inka" czyli Danuta Siedzikówna.

Zobacz więcej na temat: Bieg Tropem Wilczym Litwa

Kolejki dzieci do szczepień przeciwko COVID -19 w całej Irlandii

16.08.2021 13:10
Od piątku w Irlandii do szczepień zarejestrowało się blisko 75 tysięcy dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Kolejki rodziców z dziećmi można było zobaczyć w całym kraju.

Wiceszef MSZ: Polacy w Afganistanie na razie nie zgłosili potrzeby ewakuacji

16.08.2021 13:24
Do Polaków przebywających w Afganistanie zwróciliśmy się z sugestią, aby opuścili Afganistan. Obecnie nie zgłosili potrzeby ewakuacji - powiedział w poniedziałek rano wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Gdy taka potrzeba się pojawi, zrobimy wszystko, aby tym osobom udzielić pomocy - dodał.

Premier: sprowadzimy do kraju Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy z nami współpracowali

16.08.2021 14:34
Nasza misja będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni - zarówno Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy z nami współpracowali - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.