Redakcja Polska

Bix Aliu: bohaterstwo generała Pułaskiego jest dla nas wzorem

11.10.2021 14:53
11 października to w USA Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii; jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości - podkreślił Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce.
Bitwa pod Savannah w której zginął Kazimierz Pułaski
Bitwa pod Savannah w której zginął Kazimierz Pułaskimat. prom.

"11 października to w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii. Jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje.

Prezydent USA Joe Biden w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego, który 242 lata temu oddał życie w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii ze względu na swoje zdolności przywódcze i wojskowe. "Służba i poświęcenie generała Pułaskiego pozostają wspaniałym przykładem nieocenionego wkładu, jaki imigranci wnieśli w budowę naszego wielkiego narodu" - podkreślił amerykański przywódca.

Biden zwrócił uwagę, że dziś dziedzictwo i wkład gen. Pułaskiego w amerykańską demokrację czci ponad 9 mln Amerykanów pochodzenia polskiego. Wskazał, że polscy Amerykanie odegrali integralną rolę w rozwoju USA, m.in. służąc w siłach zbrojnych, tworząc firmy i rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, pracując na pierwszej linii frontu pandemii, czy tworząc sztukę.

"W tym dniu czcimy życie generała Kazimierza Pułaskiego oraz ideały i wartości demokratyczne, za które dzielnie oddał swoje życie - wartości wspólne dla Stanów Zjednoczonych i Polski, które stanowią podstawę trwałej więzi przyjaźni między naszymi krajami" - głosi proklamacja.

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Kazimierz Pułaski znajduje się w gronie zaledwie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych, które otrzymały honorowe obywatelstwo USA.


IAR/PAP/dad

Ważne święto dla amerykańskiej Polonii. Dzień Pułaskiego w USA

11.10.2021 10:12
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Stadion Narodowy w Warszawie otrzymał imię legendarnego trenera Kazimierza Górskiego

11.10.2021 14:23
Kazimierz Górski był trenerem o niezwykłej intuicji a także szczerze kochał swoich zawodników a oni kochali jego - mówił na PGE Narodowym Andrzej Strejlau. W niedzielę stadion na stołecznej Pradze otrzymał imię "trenera tysiąclecia" Kazimierza Górskiego.

Aleksiej Nawalny został zakwalifikowany w więzieniu jako ekstremista i terrorysta

11.10.2021 14:18
Rosyjskie służby więzienne zakwalifikowały opozycjonistę Aleksieja Nawalnego jako ekstremistę i terrorystę, ale jednocześnie wykluczyły go z kategorii więźniów skłonnych do ucieczki. O tej decyzji poinformował w poniedziałek sam Nawalny.