X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy"

19.04.2022 09:48
Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy" - poinformował we wtorek Temistokles Brodowski z PFN. Paczki trafiające od wielu lat do Polaków z Kresów, w tym roku zostaną przekazane ukraińskim uchodźcom wojennym - podał.
Paczki dostarczane przez wolontariuszy zawierają artykuły spożywcze, słodycze oraz artykuły pierwszej potrzeby
Paczki dostarczane przez wolontariuszy zawierają artykuły spożywcze, słodycze oraz artykuły pierwszej potrzebytwitter.com/Fundacja_PFN

Akcja "Paczka na Kresy" organizowana Fundację Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom od 2017 roku wspierana jest przez Polską Fundację Narodową. PFN finansuje dary, organizuje transport paczek i wyjazdy wolontariuszy do Polaków na Litwie, Białorusi i w Ukrainie. Świąteczne podarunki trafiały do żyjących tam polskich wielodzietnych i ubogich rodzin, które często nie mogły sobie pozwolić na przygotowanie Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia - wyjaśnił Brodowski.

W tym roku wolontariusze rozniosą paczki Ukraińcom, którzy uciekli do Polski przed rosyjską agresją. Paczki trafią do nich w czasie między świętami obchodzonymi przez katolików, a świętami obchodzonymi przez kościoły wschodnie. W przekazaniu 2,5 tys. paczek m.in. z paschą – babką drożdżową, słodyczami dla dzieci i kartką z życzeniami wielkanocnymi przez wolontariuszy ze szkół biorących udział w akcji wezmą także udział żołnierze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. PFN współpracuje z nimi od 2017 roku w ramach innego projektu "Zwiastun" - edukacji historycznej o Polsce dla żołnierzy przybywających na służbę do naszego kraju.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział, że "Paczka na Kresy" to wieloletnia inicjatywa szeregu instytucji, bez których współdziałania trudno byłoby uzyskać taki fascynujący efekt.

- Polska Fundacja Narodowa włączyła się w pomoc humanitarną dla Ukrainy konkretnie i bezpośrednio odpowiadając na potrzeby ludzi oraz instytucji. Z naszej perspektywy, realizacja działań razem z naszymi partnerami, tj. Fundacją LOTOS, Polskim Holdingiem Nieruchomości, Pocztą Polską, Mazowiecką Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy, harcerzami i innymi podmiotami to dobra praktyka wspólnoty pomagania najbardziej potrzebującym - podkreślił prezes PFN.

Żołnierze NATO w akcji

- Aktywizacja wolontariuszy - także po raz kolejny zaangażowanie żołnierzy NATO - nadaje akcji dodatkowy wymiar - jest wyrazem solidarności międzynarodowej - zaznaczył Zarzecki.

Członek zarządu PFN Cezary Andrzej Jurkiewicz powiedział, że tegoroczna edycja "Paczki na Kresy" ma szczególny - unikatowy wymiar, bo pandemia koronawirusa spowodowała brak możliwości organizowania wyjazdów - dopiero w grudniu 2021 roku pojawiła się perspektywa kontynuowania akcji. - Niestety rosyjska agresja na Ukrainę przekreśliła szanse realizacji działania w dotychczasowej formie - mówił.

- W jej wyniku na terenie Polski znalazła się ogromna liczba uchodźców z Ukrainy – to Kresy przyjechały do nas. W sytuacji wojny i śmierci spowodowanej rosyjską napaścią wykorzystujemy wszystkie środki, by pomóc ludziom, którzy znaleźli w Polsce schronienie - dodał.

Wolontariusze na Kresach

Przypomniał, że do tej pory wszystkie biorące udział w akcji organizacje wysyłały na Kresy wolontariuszy – młodych ludzi, którzy najpierw przygotowywali paczki a następnie wręczali je w polskich domach. Samo wręczenie paczki było pretekstem do wejścia, nawiązania relacji i rozmowy z Polakami z Kresów.

- Są to niezwykle wzruszające momenty dla obu stron. Takie działanie powoduje, że akcja "Paczka na Kresy" jest doskonałą okazją do poznania przez wolontariuszy historii i specyfiki Kresów, rozbudzenia dumy z historii Polski, nawiązania kontaktów z Polakami tam żyjącymi a także zapewnienia Polakom z Kresów, że rodacy z Ojczyzny o nich pamiętają - zaznaczył Jurkiewicz.

Pomoc dla kilkunastu tysięcy rodzin

Do tej pory wolontariuszom udało się dotrzeć do kilkunastu tysięcy polskich rodzin na Białorusi, Litwie i w Ukrainie.

Patronat honorowy nad akcją "Paczka na Kresy - Wielkanoc 2022" objęła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska a wsparły obok PFN m.in.: Fundacja LOTOS, Polski Holding Nieruchomości, Poczta Polska, Mazowiecka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, harcerze ze Szczepu 147 "Błękitni" Hufiec ZHP Warszawa Wawer, XXVI Liceum Ogólnokształcące im. Juliana Tuwima w Warszawie, Miasto Otwock oraz Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy.

PFN wspiera też osoby uciekające z Ukrainy przed agresją Rosji finansując m.in. koszty transportu darów dla Ukraińców przebywających w Polsce - ok. 200 ton medykamentów, środków dezynfekujących, artykułów higienicznych, a także śpiworów i odzieży. Fundacja finansuje lekcje języka polskiego dla uchodźców. PFN wsparła też finansowo hospicja opiekujące się chorymi nieuleczalnie dziećmi ewakuowanymi z Ukrainy.

Fundacja udziela też pomocy materialnej, medycznej i żywnościowej, pomaga przy organizowaniu przewozu osób z terenów objętych działaniami wojennymi, wspiera akcję zakupu apteczek, plecaków medycznych i leków niezbędnych do ratowania życia na Ukrainie.

PFN zaangażowała się również w walkę z dezinformacją w cyberprzestrzeni oraz mediach globalnych oraz zajmuje się dokumentowaniem działań pomocowych, jako materiału kształtującego wizerunek Polski za granicą.

Rosja dokonała agresji na Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu niepodległe państwo broni się przed najazdem. Uciekając przed wojną z Ukrainy przez polskie przejścia graniczne przeszło do tej pory prawie 2,7 mln osób, które otrzymują tu pomoc. Część udaje się dalej na Zachód, niektórzy wracają do miejsc, z których odparto napastników.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.


PAP/dad

Ukraińcy opublikowali nowe nagranie z Medwedczukiem. Zaapelował do Putina

18.04.2022 16:35
Prorosyjski polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk, który jest kumem Władimira Putina, zaapelował o wymienienie go na obrońców i mieszkańców oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Mateusz Morawiecki we Lwowie apeluje do KE: niech fundusz solidarności z Ukrainą zacznie wreszcie działać

19.04.2022 13:58
Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby fundusz solidarnościowy z Ukrainą zaczął wreszcie działać, żeby pojawiły się nowe pieniądze, a nie środki przesuwane z jednej szuflady do drugiej - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty we Lwowie, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych.

Polska gotowa leczyć ukraińskich żołnierzy. Premier: szpitale mogą przyjąć tysiące rannych

19.04.2022 13:55
"Jesteśmy gotowi do przyjęcia co najmniej 10 tysięcy żołnierzy, jeśli będzie taka konieczność" - zadeklarował premier. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "nie będzie to aż tak straszne żniwo wojny".