Redakcja Polska

Dodatkowe 13 mln z funduszy unijnych na pomoc uchodźcom Ukrainy w nauce polskiego i na podnoszenie umiejętności

10.07.2022 11:30
W ramach projektu "Szansa – nowe możliwości dla dorosłych", finansowanego z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój, uruchomionych zostanie dodatkowo 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych, a także na pomoc prawną i psychologiczną.
Określone grupy mogą liczyć na przedłużenie świadczenia
Określone grupy mogą liczyć na przedłużenie świadczeniaPAP/Albert Zawada

Aneks do umowy w tej sprawie podpisali wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek.

"Po pierwszych działaniach oferujących uchodźcom wojennym z Ukrainy doraźną pomoc materialną, mieszkaniową i żywnościową nadszedł czas na bardziej systemowe i długofalowe wsparcie" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Instytucjami uprawnionymi do ubiegania się o dodatkowe pieniądze będą m.in. organizacje, których głównym celem działalności nie jest osiągnięcie zysku, czyli biblioteki, domy kultury, uniwersytety trzeciego wieku, uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Instytucje te powinny wykazać się doświadczeniem w pracy z cudzoziemcami.

Zadaniem wyłonionych organizacji będzie wsparcie obywateli Ukrainy, powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony w związku w wojną. Tematyka zajęć powinna uwzględniać najważniejsze ich potrzeby. Obok nauki języka polskiego wsparcie ma polegać na przekazywaniu wiedzy na temat korzystania z polskiej służby zdrowia, poszukiwania i podejmowania legalnej pracy, funkcjonowania urzędów, przedszkoli i szkół. Obok zajęć edukacyjnych ważnym elementem wsparcia może być również skorzystanie z usług asystenta międzykulturowego, tłumacza i porady prawne.

Jak poinformowała Jarosińska-Jedynak nabór na granty zostanie ogłoszony jeszcze w lipcu, a działania w ramach podpisanych umów rozpoczną się na przełomie września i października tego roku.

Wiceminister wskazała, że zaplanowane w projekcie działania bazują na wypracowanych rozwiązaniach i dobrych praktykach.

Projekt "Szansa – nowe możliwości dla dorosłych" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji od grudnia 2018 r. W ramach pierwszego etapu projektu przetestowano i wypracowano modele wsparcia osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych, w tym obcokrajowców z prawem legalnego zatrudnienia w Polsce.


PAP/ho

Witold Waszczykowski: sankcje UE wobec Rosji nie są skuteczne. Trzeba objąć nimi całe społeczeństwo rosyjskie

09.07.2022 15:00
To nie jest wojna prezydenta Rosji Władimira Putina z Ukrainą, ale jest to wojna Rosji z Ukrainą. Sankcjami trzeba objąć całe społeczeństwo rosyjskie - mówi były szef MSZ, europoseł Witold Waszczykowski 

Prezydent Zełenski zapewnia, że cały czas działa na forum zagranicznym by pomóc Ukrainie

09.07.2022 14:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Amerykanom za kolejny pakiet pomocy militarnej. W skład wartego 400 milionów dolarów pakietu wejdą między innymi systemy rakietowe HIMARS.

Stany Zjednoczone przekażą dodatkowe wsparcie humanitarne dla Ukrainy

09.07.2022 15:30
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken zapowiedział przekazanie blisko 368 milionów dolarów na dodatkowe wsparcie humanitarne dla Ukrainy.