Redakcja Polska

Lwów: polskie szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego

30.08.2022 10:56
Mimo trwającej wojny, po wakacjach szkoły na Ukrainie wracają do nauki stacjonarnej. Dotyczy to również polskich placówek oświatowych we Lwowie. Największym wyzwaniem dla szkół będzie zachowanie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli.
Audio
  • Lwów: polskie szkoły przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Szkoły przygotowują się na nowy rok szkolny
Szkoły przygotowują się na nowy rok szkolny hxdbzxy/ Shutterstock

Zabezpieczone okna, gaśnice, apteczka i zapas wody. Tak wygląda schron w jednej z polskich szkół we Lwowie. Jest tu wszystko, by dzieci mogły zostać tutaj nawet kilkanaście godzin.

Wiera Szerszniowa, dyrektor Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie opowiedziała jak szkoła przygotowuje się do roku szkolnego.

"Przygotowujemy w szkole schrony. Tu będą codziennie odbywać się zwykłe lekcje, ale dodaliśmy więcej ławeczek, żeby zmieściło się więcej uczniów. Ta część, która jest wolna, to tam są karimaty, materace i tam dzieci mogą grać w gry i zabawy. I w taki sposób w czasie alarmów tutaj przebywać" - podkreśliła wychowawczyni.

Ze względów bezpieczeństwa, w polskich szkołach we Lwowie nie będzie uroczystych ceremonii rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pierwszy dzwonek uczniowie usłyszą w małych grupach, w swoich klasach.


IAR/ho


Polacy w Zbarażu na Ukrainie wobec wojny

29.08.2022 12:46
Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe w Zbarażu mimo wojny nadal prowadzi działalność. Między innymi otacza opieką polski cmentarz w tym mieście.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie pomaga chronić ukraińskie zabytki

29.08.2022 15:22
Od początku rosyjskiej inwazji centrum działające przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa koordynuje inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy i pomaga ludziom kultury.

Ukraina rozpoczęła kontrofensywę. ISW: Rosjanie "mydlą oczy" w sprawie jej znaczenia

30.08.2022 10:08
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje w najnowszej analizie, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili kontrofensywę w obwodzie chersońskim na południu kraju. Jak zaznaczono, są doniesienia o wyzwoleniu kilku miejscowości spod rosyjskiej okupacji, choć oficjele ukraińscy tego nie potwierdzają.