Redakcja Polska

Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz o prześladowaniu Polaków na Białorusi

25.02.2023 10:39
Na początku lutego po pokazowym procesie sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań "na szkodę Białorusi" i za "wzniecanie nienawiści".
Audio
  • Mirosław Kapcewicz dodał, że mimo trudnej sytuacji jest optymistą jeśli chodzi o przyszłość Polaków na Białorusi [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/crazy_mad_train

Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz podkreśla ogromną skalę prześladowań Polaków na Białorusi. Gość programu „W Kontrze” w TVP Info powiedział, że dochodzi do wielu absurdalnych działań reżimu Łukaszenki przeciwko Polakom.

Mirosław Kapcewicz dodał, że mimo trudnej sytuacji jest optymistą jeśli chodzi o przyszłość Polaków na Białorusi. 

Na początku lutego po pokazowym procesie sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań "na szkodę Białorusi" i za "wzniecanie nienawiści".

W ocenie polskich władz to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju. Andrzej Poczobut jest publicystą, blogerem oraz działaczem Związku Polaków na Białorusi. W swoich artykułach wielokrotnie krytykował reżim Aleksandra Łukaszenki.

IAR/ks

Skandaliczny wyrok na Andrzeja Poczobuta. Sellin: represje się skończą po upadku Łukaszenki

14.02.2023 13:00
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że warte rozważenia jest zamknięcie całej granicy z Białorusią w odpowiedzi na represjonowanie Polaków w tym kraju. W reakcji na wyrok ośmiu lat więzienia dla działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta Polska zawiesiła ruch na przejściu granicznym w Bobrownikach.

Prześladowania Polaków na Białorusi i skazanie Andrzeja Poczobuta. Jest ważna deklaracja w tej sprawie

14.02.2023 14:54
W poniedziałek, 13 lutego Arkadiusz Mularczyk wiceminister spraw zagranicznych, przewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy złożył pisemną deklarację ws. prześladowania Polaków na Białorusi i skazania Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie. Deklarację podpisali też inni członkowie Zgromadzenia.