Redakcja Polska

Pierwsza Dama odwiedziła Szkołę Polską im św. Królowej Jadwigi w Tbilisi

22.03.2023 16:13
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi. Przekazała kadrze pedagogicznej wyrazy uznania i wdzięczności za działalność edukacyjną i budowanie wspólnoty polskiej w Gruzji. Wizyta Małżonki Prezydenta w gruzińskiej stolicy związana jest z realizacją akcji "Pomocy Polakom na Wschodzie".
Agata Kornhauser-Duda w Tbilisi
Agata Kornhauser-Duda w TbilisiFot.: KPRP/Grzegorz Jakubowski Źródło: Twitter/PrezydentPL

- Bardzo dziękuję za wychowanie młodzieży w poszanowaniu i tolerancji dla kultur obu krajów, kraju pochodzenia i kraju zamieszkania, to bardzo ważne - mówiła Pierwsza Dama. Wyraziła także radość z możliwości odwiedzenia placówki, o której słyszała wiele dobrego, a która obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji w imieniu Prezydenta RP i własnym przekazała na ręce dyrektor szkoły polską flagę.

Agata Kornhauser-Duda zwiedziła placówkę oraz spotkała się z uczniami i rodzicami. Podczas spotkania młodzież wystąpiła z fragmentem "Zemsty" Aleksandra Fredry, a Pierwsza Dama poruszyła między innymi temat planów młodych ludzi związanych kształceniem wyższym, w tym chęci podjęcia studiów w Polsce. Ponadto wręczyła nagrodę zwyciężczyni w kategorii wiekowej 14-19 lat w konkursie recytatorskim o nagrodę Małżonki Prezydenta "Słowem Polska".

Nauka w Szkole Polskiej im świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi odbywa się cztery razy w tygodniu na trzech poziomach zaawansowania, w zależności od stopnia znajomości języka polskiego. Szkoła, oprócz lekcji z języka, geografii i historii Polski, proponuje uczniom naukę śpiewu, tańca czy zajęcia teatralne. Wśród osiemdziesięciu trzech uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym pobierają naukę w szkole znajdują się również osoby bez polskich korzeni. - Podziwiam, że jesteście państwo w stanie tak wypromować Polskę, że nawet dzieci, które nie mają polskich korzeni chcą do szkoły uczęszczać - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do pedagogów.

Polska Szkoła oprócz działalności edukacyjnej prowadzi współpracę z polskimi ośrodkami edukacyjnymi i kulturalnymi, organizuje imprezy okolicznościowe, prowadzi Zespół pieśni i tańca "Orlęta" i koło teatralne "Melpomena". Uczniowie biorą udział w programach wymiany młodzieży, niektórzy z nich otrzymują stypendia rządowe i podejmują studia w Polsce. Społeczność szkoły angażuje się w działania na rzecz promocji polskiej kultury i języka polskiego oraz opieki nad miejscami pamięci Polaków.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Gruzja Tbilisi

Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia

22.03.2023 13:52
Z myślą o ubogich, siostry albertynki budują Dom Miłosierdzia we Lwowie. Przytulisko dla kobiet w tym trudnym wojennym czasie ma stać się schronieniem dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Budynek będzie składał się z trzech części: przytuliska dla kobiet, domu dla sióstr oraz kościoła.

Ukraińcy zaimponowali Amerykanom podczas szkolenia z obsługi systemu Patriot. "Chcieli tylko więcej zupy"

22.03.2023 17:17
Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot - napisała w środę CNN. US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat. Amerykanie nie kryją zaskoczenia, jak szybko Ukraińcy przyswoili działania z tym sprzętem i że do szkolenia mieli tylko jedną uwagę: więcej zup w żołnierskiej diecie.