Polskie Radio
Section05
Tbilisi

Jarosław Kaczyński: wydarzenia w Gruzji były pierwszym aktem agresji nowej, pokomunistycznej Rosji

- Wydarzenia Gruzji sprzed 15 lat były pierwszym aktem agresji nowej, pokomunistycznej Rosji - mówił we wtorek w nagraniu wideo odtworzonym na konferencji pt. "Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, następnie... Bezpieczeństwo Europy 15 lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję" w Brukseli wicepremier RP Jarosław Kaczyński. Konferencję w Parlamencie Europejskim zorganizowała europoseł PiS Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Gruzja Tbilisi Parlament Europejski Unia Europejska Anna Fotyga Rosja

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Micheil Saakaszwili Mateusz Morawiecki zdrowie lekarz Tbilisi prawa człowieka Europa

Polska misja medyczna w Gruzji. Micheil Saakaszwili dziękuje premierowi Morawieckiemu

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wysłanie polskich lekarzy do Tbilisi. "Dziękuję, że nie zostawia Pan przyjaciół w potrzebie. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu. Dziękuję za wysłanie bardzo profesjonalnego zespołu medycznego. Gruzja i Polska zawsze razem" - brzmi wpis na Twitterze Micheila Saakaszwilego. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Micheil Saakaszwili Mateusz Morawiecki zdrowie lekarz Tbilisi prawa człowieka Beata Płomecka Europa

Sikorski o mało nie wywołał skandalu dyplomatycznego w Tbilisi? Bielan: musieliśmy go wyprowadzić

Najnowszy odcinek serialu "Reset" w TVP skupiał się przede wszystkim na wydarzeniach związanych z rosyjską inwazją na Gruzję. W dokumencie ujawniono, że podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku o mało nie doszło do skandalu dyplomatycznego. Miał go wywołać towarzyszący prezydentowi szef MSZ-u Radosław Sikorski. W serialu informacje te ujawnił Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Lech Kaczyński Radosław Sikorski Tbilisi Gruzja Rosja Adam Bielan Reset

Tysiące demonstrantów na ulicach Gruzji. Policja użyła armatek wodnych, są poszkodowani

W Tbilisi policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy próbowali dostać się do budynku parlamentu. W stolicy Gruzji przez cały dzień protestowało tysiące kobiet - przeciwniczek projektu ustawy o tak zwanych "zagranicznych agentach". Wieczorem dołączyli do nich mężczyźni. Do podobnych zdarzeń doszło też dzień wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  protest Gruzja demonstracje ŚWIAT Europa Tbilisi

TYLKO U NAS Protest UE. Przyjaciel i prawnik Saakaszwilego dziękuje Polsce za pomoc. "Torturują go w szpitalnej sali więziennej"

Przyjaciel i prawnik Micheila Saakaszwilego podziękował Polsce za wsparcie i zainteresowanie wszystkich unijnych krajów sprawą byłego prezydenta Gruzji. Giorgi Chaladze w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką skomentował oficjalny protest, który z inicjatywy Warszawy Unia Europejska przekazała dziś władzom w Tbilisi. Jest w nim apel o zwolnienie Micheila Saakaszwilego na leczenie w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Tbilisi Gruzja Unia Europejska Europa Micheil Saakaszwili dyplomacja

14. rocznica przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Ignaczak-Bandych: traktujmy te słowa jako przestrogę

Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi powinniśmy traktować jako przestrogę i słuchać tego głosu - podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii prezydenta, w 14. rocznicę wystąpienia. Zaznaczyła ponadto, że Andrzej Duda kontynuuje misję polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Lech Kaczyński Andrzej Duda Tbilisi Polityka zagraniczna Polski

Karnowski: wizyta premierów w Kijowie jest nawiązaniem do tej w Tbilisi, nie tylko symbolicznie

- Bez odwagi żadna polityka nie ma sensu, zwłaszcza w przypadku państw mniejszych. Wizyta premierów w Kijowie jest też elementem nacisku na opinię państw zachodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, dziennikarz "Sieci" i wpolityce.pl. Gościem audycji by też Tomasz Pietryga z dziennika "Rzeczpospolita". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kijów wojna na Ukrainie wojna 2022 Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Mateusz Morawiecki Tbilisi

"Ostrzeżenie Lecha Kaczyńskiego miało proroczy charakter". Publicysta "WSJ": Polska wzywa do silniejszej odpowiedzi

Jeśli Zachód nie posłucha polskich wezwań do stanowczej odpowiedzi wobec Rosji, Kreml może po Ukrainie wybrać następny cel agresji - argumentuje publicysta "Wall Street Journal" Adam O'Neal. Wspomina przy tym przemówienie wygłoszone w 2008 roku w Tbilisi przez ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Nowy Jork media NATO Unia Europejska konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja Polityka zagraniczna Polski Gruzja Tbilisi