Polskie Radio
Section05
Tbilisi

Karnowski: wizyta premierów w Kijowie jest nawiązaniem do tej w Tbilisi, nie tylko symbolicznie

- Bez odwagi żadna polityka nie ma sensu, zwłaszcza w przypadku państw mniejszych. Wizyta premierów w Kijowie jest też elementem nacisku na opinię państw zachodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, dziennikarz "Sieci" i wpolityce.pl. Gościem audycji by też Tomasz Pietryga z dziennika "Rzeczpospolita". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kijów wojna na Ukrainie wojna 2022 Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński Mateusz Morawiecki Tbilisi

"Ostrzeżenie Lecha Kaczyńskiego miało proroczy charakter". Publicysta "WSJ": Polska wzywa do silniejszej odpowiedzi

Jeśli Zachód nie posłucha polskich wezwań do stanowczej odpowiedzi wobec Rosji, Kreml może po Ukrainie wybrać następny cel agresji - argumentuje publicysta "Wall Street Journal" Adam O'Neal. Wspomina przy tym przemówienie wygłoszone w 2008 roku w Tbilisi przez ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Nowy Jork media NATO Unia Europejska konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie Lech Kaczyński Władimir Putin Rosja Polityka zagraniczna Polski Gruzja Tbilisi

Fotyga o uwięzieniu Saakaszwilego: presja UE powinna być większa

Jak podkreśliła europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem, Unia Europejska powinna zaangażować się w sprawę uwięzionego Michaiła Saakaszwilego. Lekarze w Tbilisi określili w środę stan byłego prezydenta jako krytyczny. Od kilku tygodni prowadzi on strajk głodowy w proteście przeciwko podstępnemu przewiezieniu go do innego więzienia, gdzie przebywają kryminaliści oskarżeni o najcięższe zbrodnie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Gruzja Tbilisi Beata Płomecka Micheil Saakaszwili

Gruzja zmaga się z rosyjską agresją. Rocznica odrzucenia sowieckiej konstytucji

28 lat temu Gruzini odrzucili sowiecką konstytucję i przywrócili przepisy ustawy zasadniczej z 1921 roku. Zdaniem gruzińskich politologów, choć po upadku Związku Radzieckiego Gruzja odzyskała niepodległość, to agresywne działania Moskwy do dziś naruszają jej integralność terytorialną i podsycają konflikty z mieszkańcami separatystycznych regionów: Abchazji i Osetii Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Europa Tbilisi ŚWIAT protest Abchazja Osetia Południowa

W regionach okupowanych przez Rosję dyskryminacja Gruzinów. Władze w Tbilisi alarmują

W separatystycznej Osetii Południowej samozwańcze władze zablokowały Gruzinom możliwość przekraczania tymczasowej linii granicznej, a w ostatnich dniach wycofano z aptek i sklepów wszystkie lekarstwa i preparaty medyczne, które miały napisy w języku gruzińskim - poinformowała gruzińska minister do spraw pojednania Ketewan Cychełaszwili.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja Rosja Tbilisi Osetia Południowa

Wystąpienie prezydenta L. Kaczyńskiego w Tbilisi. Prof. Dariusz Gawin: ta scena przejdzie do historii

Jego polityka zagraniczna opierała się na trzech filarach: polityce energetycznej, historycznej i wojskowej. Prezydent Lech Kaczyński potrafił rozwiązywać węzły gordyjskie. Projekt Trójmorza, niezależność surowcowa, polityka wspierania Gruzji i Ukrainy czy wsparcie dla budowy Muzeum Polin - to wszystko jego dorobek.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jacek Sasin Lech Kaczyński Tbilisi prezydent Gruzja