Redakcja Polska

W Rydze zostanie otwarty Polski Ośrodek im. św. Jana Pawła II. "Brakowało takiego miejsca"

19.12.2023 12:43
- W łotewskiej stolicy brakowało miejsca, w którym Polacy mogliby się spotykać i integrować. Jego stworzenie było jednym z priorytetów mojej misji - tłumaczy ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.
Ryga, panorama starego miasta
Ryga, panorama starego miastashutterstock/Olesya Kuznetsova

Na Łotwie mieszka około 40 tys. przedstawicieli mniejszości polskiej, w tym przede wszystkim w Łatgalii na wschodzie kraju. Najwięcej Polaków - po około 10 tys. - żyje w Rydze i w Dyneburgu (łot. Daugavpils) - przypomniała ambasador.

- O ile w Dyneburgu jest miejsce, w którym Polacy mogą się spotykać, czyli Dom Polski, to w Rydze takiego miejsca nie było. Obserwowałam tę sytuację od mniej więcej 25 lat. Podczas gdy jeszcze w latach 90. i na początku XXI wieku środowisko polskie w Rydze było bardzo aktywne i zintegrowane, to później widać było, że brak tego miejsca, w którym Polacy mogliby się spotkać i zintegrować, wspólnie spędzić czas, wpływał na to, że środowisko Polaków coraz bardziej się atomizowało - opowiadała Michaliszyn.

Stworzenie takiego miejsca było jednym z priorytetów mojej misji i bardzo się cieszę, że dzięki naszej współpracy z kościołem Matki Bożej Bolesnej, z proboszczem ks. Andrzejem Stokłosą i dzięki finansom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ten cel, który sobie założyłam, udało się zrealizować - przyznała ambasador w rozmowie z PAP.

Centrum polskości w Rydze

Jest wiele pomysłów dotyczących tego, jakie wydarzenia będą odbywać się w nowo otwartym ośrodku. Zainteresowane centrum są różne środowiska: studiujący w Rydze młodzi absolwenci polskich szkół czy Polacy, którzy przyjechali do Rygi np. w celach biznesowych. Jest zainteresowanie klubem dyskusyjnym polskiego kina czy lekcjami języka polskiego - dodała Michaliszyn.

Jak podkreśliła ambasada RP w Rydze, ośrodek jest częścią historycznego kompleksu katolickiego kościoła Matki Bożej Bolesnej, będącego zabytkiem architektonicznym o znaczeniu krajowym. Jego budowa była współfinansowana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W drugiej połowie XIX wieku kościół został przebudowany i powiększony według projektu znanego ryskiego architekta Johanna Felsko. Do 1885 roku był to jedyny kościół katolicki na terenie Rygi.

Nabożeństwa po polsku

Od 1940 roku boczna kaplica przy kościele służyła także grekokatolikom. W czasach ZSRS świątynia była miejscem, w którym Polacy mogli spotykać się na mszy świętej.

Językiem kazań w kościele jest język łotewski, lecz niemal codziennie, w tym w każdą niedzielę i święta, odbywają się tam także msze w języku polskim.

Pomieszczenia przy budynku duszpasterskim, przeznaczone na ośrodek, odrestaurowano z inicjatywy kierownictwa ambasady RP w Rydze, w ramach projektu współfinansowanego przez MSZ RP, za pośrednictwem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego.


PAP/IAR/PR24/dad

Zobacz więcej na temat: Łotwa Ryga

Andrzej Duda z wizytą u polskich żołnierzy w Estonii. Świąteczne spotkanie z prezydentem

18.12.2023 17:37
Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne; by były tymi świętami, które niosą pokój w serca, niosą pokój dusz - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w bazie lotniczej Amari w Estonii.

Niemcy wysyłają żołnierzy na Litwę. W Wilnie podpisano stosowną umowę

18.12.2023 19:25
Niemcy rozmieszczą na Litwie brygadę Bundeswehry, która będzie liczyć około pięciu tysięcy osób. W poniedziałek w Wilnie szefowie resortów obrony Litwy i Niemiec, Arvydas Anuszauskas i Boris Pistorius, podpisali plan, w myśl którego dyslokacja ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Ambasador USA w Polsce: polscy przywódcy pokazali jak zjednoczyć się przeciwko nienawiści

19.12.2023 10:15
To bardzo budujące zobaczyć, jak polska opinia publiczna i osoby na publicznych stanowiskach głośno opowiedziały się przeciwko niedawnym antysemickim wydarzeniom w Sejmie i we Wrocławiu; polscy przywódcy pokazali jak zjednoczyć się przeciwko nienawiści - wskazał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.