Redakcja Polska

NAWA przyjmuje zgłoszenia do programu "Promocja języka polskiego"

08.05.2024 17:14
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyjmuje do 31 lipca zgłoszenia do programu "Promocja języka polskiego". Polskie uczelnie i instytucje naukowe będą miały do wykorzystania 2 mln 300  tys. zł.
O udział w programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe
O udział w programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukoweShutterstock/ Gorodenkoff

W ramach programu finansowane są projekty, działania i inicjatywy realizowane w Polsce lub za granicą, służące rozpowszechnianiu języka polskiego jako obcego i wzmocnieniu jakości jego nauczania.

O udział w programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim. "Projekt może być realizowany przez jedną instytucję, ale preferowane są projekty w międzynarodowym partnerstwie. Partnerami mogą być zagraniczne uczelnie lub instytucje naukowe" – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

Termin składania aplikacji upływa 31 lipca 2024 r.

Kilkadziesiąt projektów na całym świecie

W dotychczasowych pięciu edycjach programu "Promocja języka polskiego" zrealizowano łącznie 73 projekty z udziałem 103 partnerów z zagranicy. Projekty realizowane były we współpracy z partnerami z Austrii, Belgii, Brazylii, Chin, Czech, Ekwadoru, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Peru, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Projekty, jak podała NAWA, były realizowane m.in. przez: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) oraz przez Instytut Badań Literackich PAN.

Więcej informacji na oficjalnej stronie NAWA.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: edukacja język polski

Reedycja płyty „8 Ohm” zespołu Pustki w 20-lecie jej pierwszego wydania

07.05.2024 12:54
Płyta była manifestem jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych początku lat dwutysięcznych. Kultowego albumu zespołu Pustki można już słuchać w serwisach streamingowych.

Matury 2024. Kwitną kasztany – egzaminy dojrzałości czas zacząć!

07.05.2024 13:59
Egzaminem pisemnym z języka polskiego we wtorek rozpoczęły się tegoroczne polskie matury. Ponad 260 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników pisało egzamin dojrzałości  z języka ojczystego.

"Nie boję się, niech oni się boją". W Senacie otwarto wystawę poświęconą Alesiowi Bialackiemu

08.05.2024 15:51
"Nie boję się, niech oni się boją" to tytuł wystawy otwartej w Senacie. Jest poświęcona Alesiowi Bialackiemu. Opowiada o życiu i działalności białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.