Redakcja Polska

"Jesteśmy z was dumni". Marszałek Senatu spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych

19.05.2024 13:16
- Nie jesteście tylko nauczycielami, tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie; jesteśmy z was dumni - powiedziała w sobotę we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na spotkaniu z polonijnymi nauczycielami.
Audio
  • Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska po spotkaniu z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych [posłuchaj]
  • Senator Bogdan Borusewicz o ważnej roli nauczycieli polonijnych [posłuchaj]
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa  - Błońska spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa - Błońska spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli PolonijnychFoto: Halina Ostas/PRdZ

Marszałek w drugim dniu wizyty we Włoszech spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych.

Małgorzata Kidawa-Błońska przemawiając podkreśliła, że Polska miała, ma i będzie miała wspaniałych przedstawicieli, naukowców i bohaterów. "Ważne jest, żebyśmy o nich pamiętali, żebyśmy tym nowym stwarzali szanse do tego, by mogli się rozwijać" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że poza granicami Polski mieszka ponad 20 mln Polaków. "To bardzo ważne, żeby wiedzieli, że Polska jest z nich dumna i że dostrzega to, co robią" - powiedziała.

"Wy nie jesteście tylko nauczycielami, bo tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie. Każdy z państwa w swoim kraju jest najlepszym ambasadorem Polski, który nie tylko uczy języka polskiego i historii naszego kraju, ale zapoznaje też kulturą i przyciąga ludzi nie tylko z polskimi korzeniami - podkreśliła marszałek Senatu, zwracając się do uczestników spotkania.


Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa- Błońska uczestniczyła w X Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa- Błońska uczestniczyła w X Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych

Po południu marszałek Senatu wraz z delegacją wzięła udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

PAP/PRdZ

Polskie Radio przypomina gawędę Melchiora Wańkowicza o Monte Cassino

17.05.2024 17:52
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.

Spotkanie marszałek Senatu z weteranami w Cassino. "Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie"

18.05.2024 11:09
Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie, która jest wartością dla nas wszystkich - powiedziała w piątek we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.

Włochy: w Piedimonte San Germano oddano hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko 80 lat temu

18.05.2024 13:29
We włoskim Piedimonte san Germano oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, którzy wyzwolili miasteczko. Uroczystość odbyła się przy pomniku 6. Pułku Pancernego imienia Dzieci Lwowskich i rozpoczęła obchody z okazji 80 rocznicy zdobycia Monte Cassino. Zdobycie miejscowości, 25 maja 1944 roku przez polską piechotę wspieraną przez 6. Pułk Pancerny, pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.

Na Monte Cassino uczczono polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. "Oni o Polskę walczyli, za Polskę ginęli"

18.05.2024 22:24
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostali bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami. Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbyła się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów. - Z tego miejsca, polegli żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność, wołają: nie dopuście, aby rosyjski imperializm się rozlał - mówił prezydent Andrzej Duda.