Redakcja Polska

We włoskim Cassino oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi

20.05.2024 15:18
We włoskim Cassino oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystość była częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy II korpusu Polskiego, dowodzonych właśnie przez generała Andersa. Wzgórze zostało zdobyte 18 maja 1944 roku.
Monte Cassino: Ambasador Anna Maria Anders przy grobie rodziców.
Monte Cassino: Ambasador Anna Maria Anders przy grobie rodziców.Fot.: x.com/ Ambasciata di Polonia a Roma @PLinItalia

Podczas uroczystości burmistrz Cassino Enzo Salera dziękował generałowi Andersowi i jego żołnierzom za wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. - Ich najwyższa ofiara, którą złożyli tutaj na naszej ziemi oznaczała wolność dla naszego miasta, oznaczała wolność dla naszej ojczyzny i dużej części Europy. Oby te wartości jakim są pokój, wolność i niepodległość na zawsze panowały na naszej ziemi. Dzięki nim przez 80 lat mogliśmy żyć w wolnym kraju, dziękujemy żołnierzom II Korpusu Polskiego - powiedział Enzo Salera.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypominał, że generał Władysław Anders zapisał się złotymi literami na kartach historii polskiej wojskowości, swoimi czynami kształtując oblicze XX wieku. Dowodził wojskami polskimi w zwycięskich walkach o Monte Cassino, Anconę oraz Bolonię. - Sam generał mawiał o sobie skromnie: 'jestem i zawsze byłem tylko żołnierzem - powiedział Lech Parell.

Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders, córka generała Andersa mówiła, że jej ojciec wciąż budzi w niej ogromy podziw, szacunek i fascynację. Podkreśliła jego miłość do ojczyzny i wojskowy geniusz oraz wrażliwość na los drugiego człowieka - bez względu na jego pochodzenie, przynależność i wyznanie.

Generał Władysław Anders wyprowadził z sowieckich łagrów około 120 tysięcy Polaków, ponad 70 tysięcy z nich stało się później żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Generał Anders zmarł w 1970 roku w Londynie, zgodnie z życzeniem spoczął pośród swoich żołnierzy na Polskim Wojennym Cmentarzu na Monte Cassino.


IAR/dad

80 lat po Monte Cassino. Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego

17.05.2024 17:20
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego medalami pamiątkowymi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w miasteczku Cassino w przeddzień 80. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa Monte Cassino.

Spotkanie marszałek Senatu z weteranami w Cassino. "Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie"

18.05.2024 11:09
Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie, która jest wartością dla nas wszystkich - powiedziała w piątek we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.

Włochy: w Piedimonte San Germano oddano hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko 80 lat temu

18.05.2024 13:29
We włoskim Piedimonte san Germano oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, którzy wyzwolili miasteczko. Uroczystość odbyła się przy pomniku 6. Pułku Pancernego imienia Dzieci Lwowskich i rozpoczęła obchody z okazji 80 rocznicy zdobycia Monte Cassino. Zdobycie miejscowości, 25 maja 1944 roku przez polską piechotę wspieraną przez 6. Pułk Pancerny, pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.

Na Monte Cassino uczczono polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. "Oni o Polskę walczyli, za Polskę ginęli"

18.05.2024 22:24
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostali bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami. Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbyła się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów. - Z tego miejsca, polegli żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność, wołają: nie dopuście, aby rosyjski imperializm się rozlał - mówił prezydent Andrzej Duda.

"Jesteśmy z was dumni". Marszałek Senatu spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych

19.05.2024 13:16
- Nie jesteście tylko nauczycielami, tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie; jesteśmy z was dumni - powiedziała w sobotę we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na spotkaniu z polonijnymi nauczycielami.