Redakcja Polska

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy przed świętem Wojska Polskiego

10.08.2021 13:11
Delegacja polskiej ambasady w Mińsku odwiedziła cztery cmentarze położone na północnej Białorusi. Pochowani są tam polscy żołnierze między innymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Wizyta miała związek ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego.
Audio
  • Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy przed świętem Wojska Polskiego. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Uroczystości w Dołhinowie
Uroczystości w Dołhinowie PR/Włodzimierz Pac

Attaché Obrony w Ambasadzie Polski w Mińsku pułkownik Jarosław Kembrowski powiedział Polskiemu Radiu, że pierwsze znicze zapalono na cmentarzu w Dołhinowie. - Na cmentarzu w Dołhinowie - oprócz żołnierzy z 1920 roku - jest również pięć mogił żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy polegli w pierwszy dniu agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku - powiedział pułkownik Kembrowski.


PR/Włodzimierz Pac PR/Włodzimierz Pac

Ksiądz Alojzy Szulik z parafii w Dołhinowie zwrócił uwagę, że o miejscowy cmentarz wojskowy, gdzie są pochowani żołnierze różnych narodowości, dbają zarówno polskie władze, lokalne białoruskie oraz parafia. - W ubiegłym roku odnowiono ten cmentarz. Zaangażowała się Ambasada Polski z Mińska i Instytut Pamięci Narodowej z Warszawy. Ja też tu czuwałem - powiedział duchowny.


PR/Włodzimierz Pac PR/Włodzimierz Pac

Podpułkownik Marek Gierasimiuk, oficer łącznikowy Straży Granicznej, podziękował księdzu i ludziom zebranym na uroczystości za pamięć o polskich żołnierzach. - Dzięki temu, że możemy dzisiaj tutaj przyjechać i z państwem położyć ten wieniec, kultywujemy pamięć o naszych kolegach, którzy pozostali na dzisiejszej białoruskiej ziemi. Serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną modlitwę - powiedział podpułkownik Marek Gierasimiuk.

Znicze zapłonęły we wtorek również na kwaterach żołnierzy polskich w Królewszczyźnie, Dokszycach i Głebokiem.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Polacy na Białorusi

Deszcz Perseidów będzie widoczny także w Irlandii Północnej

10.08.2021 11:21
Deszcz meteorów, który pojawia się każdego roku, będzie można zobaczyć z Irlandii Północnej w przyszłym tygodniu – oczywiście przy odpowiednich warunkach.

Deutsche Welle używa zwrotu "polskie getta". Wiceszef MSZ: wystąpimy na drogę prawną

10.08.2021 12:34
Jako "skandaliczny" ocenił we wtorek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk artykuł Deutsche Welle (DW), odnosząc się do zawartego w nim zwrotu "polskie getta". Jeżeli nie dostaniemy jasnych, precyzyjnych przeprosin, wystąpimy na drogę prawną - zapowiedział.

Ukraińcy nie ufają rosyjskim mediom i ukraińskim politykom

10.08.2021 14:00
Ukraińcy w niemal równym stopniu nie ufają rosyjskim mediom, co ukraińskim politykom i urzędnikom. Takie są wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez kijowski instytut badawczy Centrum Razumkowa.