Redakcja Polska

Ukraińcy nie ufają rosyjskim mediom i ukraińskim politykom

10.08.2021 14:00
Ukraińcy w niemal równym stopniu nie ufają rosyjskim mediom, co ukraińskim politykom i urzędnikom. Takie są wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez kijowski instytut badawczy Centrum Razumkowa.
Audio
  • Ukraińcy nie ufają rosyjskim mediom i ukraińskim politykom. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Kijów
Kijówjoyfull/Shutterstock.com

Jak wynika z sondażu - rosyjskim środkom masowego przekazu nie wierzy 79 procent Ukraińców, a ukraińskim 45. Podobnie wysokim, bo 76-procentowym brakiem zaufania, obdarzani są ukraińscy urzędnicy państwowi. 75 procent Ukraińców nie wierzy ukraińskim parlamentarzystom.

Badania wykazały ponad 70-procentowy brak zaufania wobec sądów, rządu, partii politycznych, banków, ale też instytucji antykorupcyjnych.

Z kolei największym zaufaniem wśród Ukraińców cieszą się wojsko, Cerkiew i organizacje wolontariuszy.

Wojna na wschodzie kraju wywołana przez Rosję to czynnik hamujący rozwój i reformy na Ukrainie. Podobnie negatywny wpływ ma korupcja, dotykająca wielu sfer życia - w tym politykę, urzędy i sądy.


IAR/dad

Gra komputerowa z Instytutu Pileckiego w Berlinie. "Łowcy cieni" to śledztwo w sprawie "Kata Warszawy", Reinefartha

10.08.2021 10:33
"Łowcy cieni" to narracyjna gra detektywistyczna. Gracze wcielają się w rolę prokuratorów. Muszą ustalić, czy Heinz Reinefarth jest winny zarzucanych mu zbrodni. - To jest projekt, nad którym pracowaliśmy półtora roku. Jestem z niego bardzo dumna - mówi dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.

Deutsche Welle używa zwrotu "polskie getta". Wiceszef MSZ: wystąpimy na drogę prawną

10.08.2021 12:34
Jako "skandaliczny" ocenił we wtorek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk artykuł Deutsche Welle (DW), odnosząc się do zawartego w nim zwrotu "polskie getta". Jeżeli nie dostaniemy jasnych, precyzyjnych przeprosin, wystąpimy na drogę prawną - zapowiedział.

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzili groby żołnierzy przed świętem Wojska Polskiego

10.08.2021 13:11
Delegacja polskiej ambasady w Mińsku odwiedziła cztery cmentarze położone na północnej Białorusi. Pochowani są tam polscy żołnierze między innymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Wizyta miała związek ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego.