Redakcja Polska

Białoruś: akcja urodzinowa dla uwięzionej Andżeliki Borys

18.10.2021 11:34
Największe media przeznaczone dla Polaków na Białorusi - portal "znadniemna.pl" i gazeta "Głos znad Niemna na uchodźstwie" - zorganizowały akcję "Narysuj kartkę urodzinową dla Pani Andżeliki". Przebywająca od ponad pół roku w areszcie pod Mińskiem prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziś obchodzi urodziny.
Audio
  • Białoruś: akcja urodzinowa dla uwięzionej Andżeliki Borys. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Baner z wizerunkiem Andżeliki Borys
Baner z wizerunkiem Andżeliki BorysAnatol Chomicz/FORUM

Ines Todryk-Pisalnik, redaktor naczelna gazety "Głos znad Niemna na uchodźstwie" powiedziała Polskiemu Radiu, że akcja "narysuj kartkę urodzinową" ma być wyrazem podziękowania dla Andżeliki Borys za jej zaangażowanie w rozwój oświaty dla młodego pokolenia.

- Wierzymy, że te kartki które przygotowują uczniowie i młodzież przyniosą jej ogromną radość. Po publikacji tych kartek na naszym portalu adwokaci, którzy kontaktują się z Andżeliką przekażą jej z pewnością tę informację - powiedziała Iness Todryk-Pisalnik

Andżelika Borys trafiła do aresztu w marcu w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Białoruskie służby postawiły jej zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Grozi za to kara do 12 lat więzienia.

Z podobnego powodu w areszcie jest przetrzymywany polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut.

IAR/dad

Budowa polskiego samochodu elektrycznego Izera z państwowym wsparciem

17.10.2021 17:00
Wszystkie wielkie koncerny motoryzacyjne na świecie zaczynały od państwowego wsparcia - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, oceniając dokapitalizowanie kwotą 250 mln zł spółki ElectroMobility Poland - producenta Izery.

Kolejne setki prób sforsowania granicy Polski. Pogranicznicy ujęli dziesięć osób

18.10.2021 10:34
Straż Graniczna odnotowała wczoraj 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Służby zatrzymały 6 osób, które pomagały nielegalnie przekroczyć granicę. W szpitalach przebywa 9 osób - dwóch obywateli Kongo i siedmiu obywateli Iraku.

Kryzys migracyjny. Łotwa chce sankcji UE na białoruskie linie lotnicze Belavia

19.10.2021 08:15
Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs wezwał w poniedziałek w Luksemburgu do nałożenia sankcji gospodarczych na Białoruś, aby zwiększyć presję na reżim Aleksandra Łukaszenki, którego UE oskarża o przewożenie migrantów na granicę z Polską i krajami bałtyckimi.