X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kolejne setki prób sforsowania granicy Polski. Pogranicznicy ujęli dziesięć osób

18.10.2021 10:34
Straż Graniczna odnotowała wczoraj 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Służby zatrzymały 6 osób, które pomagały nielegalnie przekroczyć granicę. W szpitalach przebywa 9 osób - dwóch obywateli Kongo i siedmiu obywateli Iraku.
Audio
  • Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Polski żołnierz na straży granicy z Białorusią
Polski żołnierz na straży granicy z BiałorusiąTwitter/MON

Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska poinformowała, że wczoraj w Białymstoku policja zatrzymała samochód, którym cudzoziemiec przewoził sześciu nielegalnych migrantów. - Była tam między innymi kobieta z trójką dzieci. Zabraliśmy te osoby na placówkę. Tam okazało się, że kobieta nagle straciła przytomność. Prawdopodobnie były to objawy padaczkowe. Została wezwana karetka pogotowia. Ta osoba przybywa w szpitalu. Stan jej był ciężki. Ale z tego co nam wiadomo, tej osobie nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci tej osoby przebywają w naszej placówce - powiedziała rzeczniczka SG.

Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło w tym oku 5 tysięcy 600 cudzoziemców. To najwięcej od 2016 roku. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Afganistanu, Białorusi, Rosji i Iraku. Około 970 cudzoziemców otrzymało decyzje negatywne, a 770 postępowań umorzono. Część spraw jest w toku.

Rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak powiedział, że urząd może udzielić cudzoziemcowi ochrony międzynarodowej w dwóch formach - statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej. - Różnią się one podstawami formalno-prawnymi. Status uchodźcy przyznajemy jeżeli cudzoziemcowi w kraju jego pochodzenia grozi prześladowanie z powodu np. wyznawanej religii, poglądów politycznych, rasy, narodowości - poinformował rzecznik UdsC. - Natomiast ochronę uzupełniającą przyznaje się jeżeli cudzoziemcowi nie grozi prześladowanie z tych pobudek, o których wspomniałem, natomiast jego życiu lub zdrowiu może zagrażać niebezpieczeństwo w przypadku powrotu do jego kraju pochodzenia - dodał Jakub Dudziak.

Od początku miesiąca Straż Graniczna odnotowała 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią. Od początku roku takich prób na tym odcinku granicy było 21 200.

Element wojny hybrydowej

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich. To szeroko zakrojona prowokacja polityczna, polegająca na próbach nielegalnego przepchnięcia przez granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych migrantów. Chodzi o to, by zdestabilizować sytuację migracyjną w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Świadczą o tym działania, polegające na ściąganiu nad granicę migrantów z krajów arabskich i z Afryki, zaopatrywaniu ich w białoruskie wizy i wypychaniu na teren Polski.

>Sejm uchwalił specjalną ustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Mają to być urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 1,6 miliarda złotych, ma chronić granicę Polski i Unii Europejskiej przed nielegalnymi migrantami.


IAR/ho/dad

Współpraca na lądzie i w powietrzu. WOT wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy RP z Białorusią

16.10.2021 09:33
Ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP - to jedno z zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy RP z Białorusią. Współdziałanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w powietrzu - informuje WOT.

Rosja zwiększa obecność wojskową w Arktyce. Anna Fotyga: Kreml stara się narzucić swoją supremację

17.10.2021 09:32
- Rosja zwiększa obecność wojskową w Arktyce. Kreml nie tylko remilitaryzuje region, ale także poprzez politykę faktów dokonanych - prawnych, ekonomicznych i militarnych - stara się narzucić swoją supremację - mówi eurposłanka Anna Fotyga (PiS).

Bix Aliu dla "Polski Times": Nie będzie ograniczania liczby żołnierzy USA w Polsce

18.10.2021 08:53
Nie będzie ograniczania liczby żołnierzy USA w Polsce. W sprawie Nord Stream 2 złagodzono skutki tego projektu. Mark Brzezinski będzie niezwykle kompetentnym ambasadorem USA - mówi Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce w wywiadzie dla "Polski Times".