Redakcja Polska

Dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie: cały czas strzelają, siedzimy w piwnicy

25.02.2022 12:33
- Cały czas strzelają, od 5 rano znowu słychać wybuchy. Siedzimy w piwnicy budynku biurowego, wszyscy obok siebie: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, starsi. Chcieliśmy wyjechać, ale byliśmy w takim szoku, że nie zdążyliśmy. Nie mieliśmy paliwa, a potem zaczęli strzelać i wyjazd został zablokowany - relacjonuje Diana Krawczenko, dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie.
Mieszkanie w Charkowie zniszczone w ataku rakietowym
Mieszkanie w Charkowie zniszczone w ataku rakietowymPAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Ze względu na problemy z łącznością rozmowa telefoniczna z mieszkanką Charkowa raz po raz się rwie. W tle słychać krzyki: "dzieci, odejdźcie od okna!".

Ludzie, którzy wraz z dyrektorką polskiej szkoły schronili się w piwnicy, nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. "Nie mamy żadnych informacji, nie wiemy, co się dzieje w Charkowie. Wiadomości czytamy w internecie, ale zasięg jest bardzo słaby" - wskazuje.

Dzieci śpią w kurzu na podłodze

Według relacji Krawczenko piwnica, w której się schroniła, to świeżo wyremontowane pomieszczenie. - Jest brudno, dzieci śpią w kurzu na podłodze, to nie są warunki do życia - podkreśla.

Charków znajduje się w odległości około 60 kilometrów od granicy z Rosją. Miasto już drugą dobę atakowane jest przez rosyjskie wojska

- Ziemia cały czas drży od eksplozji, bardzo się boimy. Jesteśmy przerażeni - mówi.

Dramatyczny apel o pomoc

Dyrektorka polskiej szkoły zastanawia się, czy w organizacji transportu z miasta nie mogłaby pomóc dyplomacja. - Nie wiem - może jakiś autokar, może godzina ciszy ustalona na poziomie dyplomatycznym, żeby chociaż te dzieci i osoby starsze mogły stąd wyjechać - powiedziała.

- Byłoby bardzo dobrze, gdyby zorganizowano nam jakiś korytarz ewakuacyjny. Teraz nie można dzielić ludzi, czy to Polonia, czy nie, bo dziś nie mamy narodowości - apeluje.


PAP/dad

Wzrost promieniowania w Czarnobylu. Polskie służby uspokajają: nie ma zagrożenia

25.02.2022 11:35
Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności - podała w piątek Państwowa Agencja Atomistyki. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.

Ukraina gotowa do negocjacji z Rosją. Kijów stawia jeden warunek

25.02.2022 11:55
Szef kancelarii ukraińskiego prezydenta podaje, że Kijów jest gotowy negocjować z Rosją neutralny status Ukrainy, ale najpierw przerwane muszą zostać działania wojenne.

Burmistrz Londynu wzywa do przejęcia nieruchomości rosyjskich oligarchów

25.02.2022 12:15
Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał w piątek brytyjski rząd do przejęcia nieruchomości w Londynie należących do oligarchów związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.