Redakcja Polska

O pierogach, kluskach i rodzimej tradycji. Nowa książka Zuzanny Zak

09.09.2022 12:30
Z fascynacji polską kuchnią, dawnymi  przepisami, ale również naszą historią, kulturą oraz tradycją zrodził się pomysł pisania książek kulinarnych - opowiadała Polskiemu Radiu dla Zagranicy Zuzanna Zak, Polka z Londynu. 
Audio
  • Zuzanna Zak ma nadzieję, że książka „Pierogi”, podobnie jak dwie poprzednie, będzie interesująca dla czytelników angielskojęzycznych, a wkrótce i francuskojęzycznych. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zuza Zak, dziennikarka i pisarka
Zuza Zak, dziennikarka i pisarkaFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Debiutancka książka, wydana najpierw w wersji angielskiej „New Polish Cooking”, cieszyła się dużym zainteresowaniem i miała znakomite recenzje. „Polska.Nasza kuchnia w nowej odsłonie ” - pod takim tytułem poznali ją czytelnicy w kraju. Oryginalne, a także często już zapomniane, stare przepisy autorka przedstawiła wraz z opowieścią o historii Polski, jej malowniczych krajobrazach i wciąż zmieniających się ludziach.

Kolejna książka Zuzy Zak była efektem podróży autorki po krajach bałtyckich, które ją zawsze fascynowały, bo jak mówiła: „tam spotykają się dwa światy – Bałtyk łączy Europę Wschodnią ze Skandynawią, co pociąga za sobą wpływy kulinarne i wymianę kulturową”. Właśnie o kulinarnych efektach tych zależności napisała w książce ”Bursztyn i żyto. Bałtycka podróż kulinarna”.

W połowie sierpnia tego roku ukazała się najnowsza  książka Zuzanny Zak pod tytułem: „Pierogi”.  Na razie tylko w wersji angielskiej, w Anglii, Australii i USA. W przygotowaniu jest  tłumaczenie na język francuski. Książka składa się z dwóch części, w pierwszej są przepisy na pierogi i kluski głównie z polskiej kuchni regionalnej. W części drugiej, bardziej nowoczesnej, autorka prezentuje wiele własnych, oryginalnych przepisów oraz dania wegańskie.

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Zuza Zak mówiła: „tym razem pandemia uniemożliwia wędrowanie po Polsce i zbieranie materiałów do książki, dlatego zwróciłam się z prośbą do  internautów  o podzielenie się ciekawymi recepturami – także tymi, przechowywanymi przez rodziców, czy dziadków pochodzących z różnych regionów Polski. Otrzymałam wiele przepisów, które stały się inspirujące. Sama to sprawdziłam, że warto zagłębić się we wspomnienia, wracając do lat dzieciństwa spędzonego w Polsce. Dlatego w książce o pierogach i kluskach jest jeszcze więcej przepisów z domów moich rodziców oraz dziadków”.

Zuzanna Zak ma nadzieję, że książka „Pierogi”, podobnie jak dwie poprzednie, będzie interesująca dla czytelników angielskojęzycznych, a wkrótce i francuskojęzycznych, nie tylko dzięki oryginalnym przepisom kulinarnym, ale również opowieści nawiązującej  do polskiej historii i tradycji.

Do wysłuchania rozmowy z Zuzanną Zak zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.

Przedstawiciele sześciu kontynentów w Warszawie. Obraduje Światowy Kongres "Kraj - Emigracja"

05.09.2022 17:16
Przedstawiciele Polonii z 34 krajów i sześciu kontynentów rozmawiają o wyzwaniach w czasach po pandemii i po rosyjskiej agresji na Ukrainie. W Centrum Olimpijskim w Warszawie obraduje Kongres "Kraj - Emigracja". Przedstawiciele Polonii, politycy i eksperci zastanawiają się nad tym, jak budować nowoczesną dumę z polskości.