Redakcja Polska

Przedstawiciele sześciu kontynentów w Warszawie. Obraduje Światowy Kongres "Kraj - Emigracja"

05.09.2022 17:16
Przedstawiciele Polonii z 34 krajów i sześciu kontynentów rozmawiają o wyzwaniach w czasach po pandemii i po rosyjskiej agresji na Ukrainie. W Centrum Olimpijskim w Warszawie obraduje Kongres "Kraj - Emigracja". Przedstawiciele Polonii, politycy i eksperci zastanawiają się nad tym, jak budować nowoczesną dumę z polskości.
Audio
  • W Warszawie obraduje Kongres "Kraj - Emigracja". Relacja Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
  • Światowy Kongres "Kraj - Emigracja". Z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" rozmawiają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"Foto: Polonijna Agencja Informacyjna

Światowy Kongres "Kraj - Emigracja" zainaugurowano w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę obrady toczyły się w Sejmie. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Bierze w nim udział 350 osób z całego świata.

Organizatorzy Kongresu nawiązują do pierwszego polonijnego spotkania Wschodu z Zachodem, które odbyło się w Watykanie w roku 1990 na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"podkreśla, że Konferencja w Rzymie, sprzed trzydziestu dwóch lat zakończyła się sukcesem. Jej owoce zbieramy do dnia dzisiejszego, w niej mają też źródło obecne relacje z Polonią i Polakami za granicą oraz formy współpracy i rozbudowanej pomocy.


Dyrektor Zenka Bańkowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dyrektor Zenka Bańkowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Warszawska debata polonijna, zorganizowana w zupełnie innej rzeczywistości politycznej i społecznej, odwołując się do dorobku rzymskiego spotkania, otwiera jednak nowy rozdział w relacjach kraj - emigracja.

Należy podkreślić, że warszawskie obrady stanowią platformę wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń największych organizacji polonijnych oraz przedstawicieli polskich władz, świata biznesu i nauki.

W poniedziałek obrady Kongresu przeniosły się do Centrum Olimpijskiego. Jego gospodarz, prezes PKOL-u Andrzej Kraśnicki powiedział, że ruch olimpijski blisko współpracuje z przedstawicielami Polonii. Podkreślał, że promuje wartości, które są dla wszystkich Polaków uniwersalne. "To przede wszystkim szacunek, doskonałość, przyjaźń, fair play, jedność i razem"- wyliczał prezes PKOl.

Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska zwróciła uwagę, że choć Polacy w Australii są oddaleni geograficznie od ojczyzny, to czują się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w kraju. Mówiła o konieczności wychowania przyszłych pokoleń w poczuciu bliskości z Polską. "Aby tę wspólnotę Polaków kontynuować w następnych pokoleniach, aby posiadały one silną tożsamość narodową, były przygotowane i czuły potrzebę miłości do ojczyzny, a tym samym promowały ją, dbały o jej dobry wizerunek i były godnymi ambasadorami Polski" - dodała Małgorzata Kwiatkowska.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę na gościnność Polaków i Mazowsza. "Nasza wspólnota liczy 5 milionów 400 tysięcy obywateli, ale teraz mamy gości z Ukrainy, oceniamy, że jest to ponad 600 tysięcy, więc dzisiaj nasza wspólnota liczy już około 6 milionów ludzi"- powiedział.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Fabisiak położyła nacisk na konieczność budowania dumy z zachowań Polaków. Jak mówiła, to jest fenomen, że Polska przyjęła miliony Ukraińców do domów jak najbliższych. "My jesteśmy bardzo niezwykłym narodem" - podkreśliła posłanka.

Kongres organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a patronem medialnym jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z Kongresu oraz rozmowy z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"Haliny Ostas i Marii Wieczorkiewicz

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.

Związek Polaków na Łotwie świętuje stulecie istnienia

03.09.2022 11:45
Organizacja została powołana 6 sierpnia 1922 roku w Dyneburgu. Nasi rodacy na Łotwie stanowią czwartą pod względem liczby mniejszość narodową.