X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zmarł profesor Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

03.03.2021 14:44
Nie żyje profesor Jerzy Limon. Twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog zmarł dzisiejszej nocy, w wieku 70 lat.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.PAP archiwum/Piotr Nowak

Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści i przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.

W wywiadzie udzielonym przez kilku laty radiowej Dwójce Jerzy Limon dzieli się doświadczeniem powstania teatru szekspirowskiego. Jak mówił, podczas studiów w Anglii zauważył ogromną lukę wiedzy o kulturze polskiej. - Dla mnie wielkim przeżyciem i zaskoczeniem były książki z historii kultury, czy sztuki europejskiej, gdzie sztuka i kultura kończyła się na Odrze, dalej nic nie było, ani dzisiaj, ani w przeszłości, zostaliśmy wymazani z mapy Europy - mówił profesor Limon. Jak dodał przekonał się wówczas, że żelazna kurtyna działa w dwie strony i ktoś decyduje o tym, że o czym mamy pamiętać, a o czym nie pamiętać.

Jerzy Limon cieszył się, że w ramach teatru i swoich artykułów prasowych i książek, które ukazywały się również za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, mógł realizować misję przywracania pamięci o tym, co łączyło kulturę polską i angielską. - Jak nastała moja nowa Polska, to uważałem za obowiązek przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury Polskiej jaką były kontakty teatralne Polski, Gdańska, z Anglią, przywrócić to na mapę kultury europejskiej, historii teatru europejskiego - podkreśla twórca.

Profesor Jerzy Limon w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rok temu odebrał Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jerzy Limon

Londyn: pierwsza stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona polskim lotnikom

02.03.2021 14:11
Pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona udziałowi polskich lotników w bitwie o ten kraj w czasie II wojny światowej otwarta zostanie w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w zachodnim Londynie.

Lwów - miasto urodzenia Kazimierza Górskiego

02.03.2021 15:05
Kazimierz Górski - jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, pochodził ze Lwowa. 2 marca przypada setna rocznica jego urodzin.