X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów - miasto urodzenia Kazimierza Górskiego

02.03.2021 15:05
Kazimierz Górski - jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, pochodził ze Lwowa. 2 marca przypada setna rocznica jego urodzin.
Audio
  • 100 lat temu we Lwowie urodził się Kazimierz Górski. Jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej wychowywał się niedaleko dworca kolejowego. Chodził do szkoły powszechnej przy Sienkiewicza i gimnazjum przy Chocimskiej. Przygotował Eugeniusz Sało
Na zdjęciu archiwalnym z lipca 1974 r.: Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok siedzą asystenci Góskiego Jacek Gmoch (L) i Andrzej Strejlau (2 z P)
Na zdjęciu archiwalnym z lipca 1974 r.: Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok siedzą asystenci Góskiego Jacek Gmoch (L) i Andrzej Strejlau (2 z P)PAP/CAF/Stanisław Jakubowski

Kazimierz Górski wychowywał się w dzielnicy niedaleko lwowskiego dworca kolejowego. Przyszły trener chodził do szkoły powszechnej przy Sienkiewicza i gimnazjum przy Chocimskiej. To właśnie na ścianie gimnazjum, w którym uczył się Górski, w 2017 roku umieszczono tablicę pamiątkową z napisem "Nic nie może przekreślić miłości do swego rodzinnego miasta, w którym przyszedłeś na świat". Kazimierz Górski jest honorowym obywatelem Lwowa.

W lwowskiej dzielnicy Bogdanówka mieści się dawny stadion RKS-u. To tu zaczynał grać w piłkę Kazimierz Górski. Jan Jaremko, znawca lwowskiej piłki nożnej podkreślił, że to ojciec zaszczepił w nim miłość do sportu. - Kiedy najstarszy syn Kazik podrósł, ojciec powiedział mu, że będzie dobrym piłkarzem, jeśli będzie ćwiczył i biegał. Kaziu był zwinny, szybciutki, więc nazwali go Sarenką - mówi dziennikarz sportowy.

Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów dodał, że Kazimierz Górski z ojcem chodził też na mecze lwowskiej Pogoni, ale nigdy nie zagrał dla Dumy Lwowa. - We Lwowie piłka nożna miała bogate tradycje i swoją wielkość - Pogoń, każdy z nas marzył w niej zagrać - tak wspominał nasz klub Kazimierz Górski. Często przypisywany do Pogoni Lwów jako zawodnik, niestety nigdy nie grał w Pogoni, ale był wielkim jej kibicem - powiedział prezes lwowskiej Pogoni.

Kazimierz Górski Lwów nosił w sercu i zawsze z dumą opowiadał o mieście. Rok przed śmiercią spełnił jedno ze swoich wielkich marzeń - przyjechał na otwarcie Cmentarza Orląt. W obronie Lwowa brał udział jego ojciec.


IAR/dad

Smaki kulinarnego dziedzictwa. Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa

02.03.2021 13:03
Ruszył nabór do VII edycji ogólnopolskiego konkursu filmowego „ZABYTKOMANIA”. Tegoroczne hasło to „Przepis na dziedzictwo”.  

100 lat temu urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener piłkarski

02.03.2021 14:40
2 marca 1921 roku, urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener, twórca sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70-tych. Wybitny selekcjoner, a także działacz społeczny. Do historii przeszły jego powiedzenia - "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" czy "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". Trener Górski zmarł w 2006 roku.

Londyn: pierwsza stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona polskim lotnikom

02.03.2021 14:11
Pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona udziałowi polskich lotników w bitwie o ten kraj w czasie II wojny światowej otwarta zostanie w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w zachodnim Londynie.