Redakcja Polska

Lwów - miasto urodzenia Kazimierza Górskiego

02.03.2021 15:05
Kazimierz Górski - jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, pochodził ze Lwowa. 2 marca przypada setna rocznica jego urodzin.
Audio
  • 100 lat temu we Lwowie urodził się Kazimierz Górski. Jeden z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej wychowywał się niedaleko dworca kolejowego. Chodził do szkoły powszechnej przy Sienkiewicza i gimnazjum przy Chocimskiej. Przygotował Eugeniusz Sało
Na zdjęciu archiwalnym z lipca 1974 r.: Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok siedzą asystenci Góskiego Jacek Gmoch (L) i Andrzej Strejlau (2 z P)
Na zdjęciu archiwalnym z lipca 1974 r.: Kazimierz Górski (C) podczas meczu o 3. miejsce mistrzostw świata z Brazylią. Obok siedzą asystenci Góskiego Jacek Gmoch (L) i Andrzej Strejlau (2 z P)PAP/CAF/Stanisław Jakubowski

Kazimierz Górski wychowywał się w dzielnicy niedaleko lwowskiego dworca kolejowego. Przyszły trener chodził do szkoły powszechnej przy Sienkiewicza i gimnazjum przy Chocimskiej. To właśnie na ścianie gimnazjum, w którym uczył się Górski, w 2017 roku umieszczono tablicę pamiątkową z napisem "Nic nie może przekreślić miłości do swego rodzinnego miasta, w którym przyszedłeś na świat". Kazimierz Górski jest honorowym obywatelem Lwowa.

W lwowskiej dzielnicy Bogdanówka mieści się dawny stadion RKS-u. To tu zaczynał grać w piłkę Kazimierz Górski. Jan Jaremko, znawca lwowskiej piłki nożnej podkreślił, że to ojciec zaszczepił w nim miłość do sportu. - Kiedy najstarszy syn Kazik podrósł, ojciec powiedział mu, że będzie dobrym piłkarzem, jeśli będzie ćwiczył i biegał. Kaziu był zwinny, szybciutki, więc nazwali go Sarenką - mówi dziennikarz sportowy.

Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów dodał, że Kazimierz Górski z ojcem chodził też na mecze lwowskiej Pogoni, ale nigdy nie zagrał dla Dumy Lwowa. - We Lwowie piłka nożna miała bogate tradycje i swoją wielkość - Pogoń, każdy z nas marzył w niej zagrać - tak wspominał nasz klub Kazimierz Górski. Często przypisywany do Pogoni Lwów jako zawodnik, niestety nigdy nie grał w Pogoni, ale był wielkim jej kibicem - powiedział prezes lwowskiej Pogoni.

Kazimierz Górski Lwów nosił w sercu i zawsze z dumą opowiadał o mieście. Rok przed śmiercią spełnił jedno ze swoich wielkich marzeń - przyjechał na otwarcie Cmentarza Orląt. W obronie Lwowa brał udział jego ojciec.


IAR/dad

Smaki kulinarnego dziedzictwa. Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa

02.03.2021 13:03
Ruszył nabór do VII edycji ogólnopolskiego konkursu filmowego „ZABYTKOMANIA”. Tegoroczne hasło to „Przepis na dziedzictwo”.  

100 lat temu urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener piłkarski

02.03.2021 14:40
2 marca 1921 roku, urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener, twórca sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70-tych. Wybitny selekcjoner, a także działacz społeczny. Do historii przeszły jego powiedzenia - "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" czy "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". Trener Górski zmarł w 2006 roku.

Londyn: pierwsza stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona polskim lotnikom

02.03.2021 14:11
Pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona udziałowi polskich lotników w bitwie o ten kraj w czasie II wojny światowej otwarta zostanie w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w zachodnim Londynie.