Redakcja Polska

Największy portal o polskiej kulturze - Culture.pl - ma już dwadzieścia lat

30.07.2021 18:05
Z tej okazji redakcja przygotowała specjalne urodzinowe wydanie, a Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje dotychczasową działalność wydawanego przez siebie portalu.
Audio
Marcin Pieszczyk w studiu PRdZ
Marcin Pieszczyk w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący  o najciekawszych wydarzeniach, związanych z polską kulturą na całym świecie. To cytowane źródło informacji w międzynarodowych mediach.

Powstał w lipcu 2001 r. z inicjatywy utworzonego rok wcześniej Instytut Adama Mickiewicza. W 2004 roku portal zyskał drugą, angielską wersję językową, a w roku 2015 ruszyła wersja rosyjskojęzyczna. Obecnie treści publikowane są w ośmiu językach, m.in. ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim.

Na portalu Culture.pl znaleźć można sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury – łącznie ponad 51 tysięcy artykułów, ale także liczne galerie zdjęć oraz filmy. Dużą popularnością cieszą się przewodniki multimedialne z cyklu „A Foreigner’s Guide to Polish Culture” poświęcone kinu, muzyce elektronicznej, fotografii oraz polskiemu alfabetowi, oraz „Where’s Poland?” – przewodnik po historii Polski pod zaborami.

Słuchaczy przyciągają cykle anglojęzycznych podcastów, m.in. „Stories From The Eastern West” zawierające mało znane opowieści ze Środkowej i Wschodniej Europy, „Unseen Soundwalks: Warsaw Rising ’44” opowiadający o powstańczej Warszawie oraz „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz”, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2021 roku. Podcasty dostępne są na portalu Culture.pl i w najważniejszych serwisach streamingowych o  światowym zasięgu.

Z Marcinem Pieszczykiem, redaktorem naczelnym portalu, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Polska grafika w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli

30.07.2021 15:57
W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w belgijskiej stolicy zostały pokazane prace wybranych grafików współczesnych. Zaprezentowanych artystów łączy fascynacja technikami graficznymi, które łączą z wrażliwością i kreatywnością.

Kolejna edycja kampanii BohaterON. Organizatorzy zachęcają do wysyłania kartek z życzeniami do powstańców

31.07.2021 10:00
Przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego po raz kolejny organizatorzy kampanii zachęcają do wysyłania kartek z życzeniami do powstańców. 

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły.