Redakcja Polska

Za nami XIII Festiwal Filmowy NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni

04.10.2021 12:25
Podczas finałowej gali w Teatrze Muzycznym rozdano nagrody w pięciu konkursowych kategoriach: międzynarodowy film fabularny, międzynarodowy film dokumentalny, film polski, dokument radiowy oraz wideoklip.
Audio
  • Zakończył się festiwal NNW - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas festiwalowej gali
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas festiwalowej galiFoto: PAP/Marcin Gadomski

W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagroda Złoty Opornik przypadła Marii Stachurskiej za obraz "Położna". Film opowiada o Stanisławie Leszczyńskiej, która za pomoc osadzonym w łódzkim getcie zostaje aresztowana przez gestapo i zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zostaje akuszerką i w nieludzkich warunkach odbiera porody.

Nagrodę im. rotmistrza Witolda Pileckiego za najlepszy dokument międzynarodowy otrzymał film "Dawno temu w Wenezueli" w reżyserii Anabel Rodriguez. Obraz odnosi się do Wenezueli z okresu rządów Hugo Chaveza. W tej kategorii przyznano również jedno wyróżnienie specjalne - dla filmu "Moja ulubiona wojna" w reżyserii Ilze Burkovskiej Jacobsen. Wenezuelski reżyser Franco de Pena, który był członkiem kapituły konkursowej podkreślił wysoki poziom zgłoszonych filmów.

Nominowana do Oscara "Aida" została uznana najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym. Akcja obrazu bośniackiej reżyser Jasmili Žbanić rozgrywa się w lipcu 1995 roku w Srebrenicy. Do miasta wkraczają oddziały serbskie generała Ratko Mladicia. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem jej przez Serbów. - Wszyscy jurorzy byli zgodni - mówiła o werdykcie przewodnicząca jury, reżyser i scenarzystka Bożenna Intrator.

W ramach międzynarodowego konkursu filmów fabularnych podczas Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wyemitowano 16 produkcji. To obok "Aidy" między innymi wyróżnione filmy - czeski "Havel", słowacka "Amnestia" oraz gruziński "Shindisi". Polskie kino reprezentowały "Mistrz" Macieja Barczewskiego i "Nędzarz i madame" Witolda Ludwiga. Osobne wyróżnienie przyznano Piotrowi Głowackiemu, odtwórcy głównej roli w filmie "Mistrz".

Najlepszym reportażem radiowym został dokument "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. To świadectwa byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci, działającego w czasie II wojny światowej przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Odbierając nagrodę Jakub Tarka powiedział, że w swej audycji starał przybliżyć się nieznaną szerzej historię cierpienia polskich dzieci.

W kategorii „wideoklip” nagrodzono produkcję "Kto Ty jesteś" w reżyserii Rafała Gużkowskiego wykonany przez zespół Wokalny SOUL. Nagrodę Platynowego Opornika za całokształt twórczości wręczono aktorce Ewie Dałkowskiej. Podczas gali finałowej festiwalu NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wręczono też kilka honorowych nagród "Drzwi do wolności". Dostają je osoby, które często - w sposób nieoczywisty - walczą o wolność. Laureatami tej nagrody zostali m.in. : polska dziennikarka oraz działaczka społeczna i oświatowa na Białorusi Anna Paniszewa, węgierska drużyna piłki wodnej za mecz rozegrany 6 grudnia 1956 r. przeciwko ZSRR w trakcie igrzysk olimpijskich w Melbourne, oraz były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett. Zaś „Sygnet niepodległości" przypadł m.in. pośmiertnie rtm. Witoldowi Pileckiego. Laur odebrała jego córka Zofia Pilecka-Optułowicz.

W sumie podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni przyznano kilkanaście nagród.


IAR/ep

Przesłuchania I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

04.10.2021 10:17

USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przeszła Parada Pułaskiego

04.10.2021 12:36
Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Rozpoczyna ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych.

W Szwecji ukazała się pierwsza książka po szwedzku o Powstaniu Warszawskim

04.10.2021 12:37
W Szwecji w poniedziałek ukazała się książka "Powstanie Warszawskie 1944" historyka Artura Szulca, będąca pierwszą napisaną po szwedzku monografią poświęconą 63 dniom bohaterskiego oporu mieszkańców Warszawy.