X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przeszła Parada Pułaskiego

04.10.2021 12:36
Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Rozpoczyna ona coroczną prezentację polskiej kultury i wkładu Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Nowojorska Polonia obchodziła swoje święto. Piątą Aleją na Manhattanie po raz 84. przeszła Parada Pułaskiego. Relacja Danuty Isler [posłuchaj]
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjne
Uczestnicy Parady Pułaskiego w Nowym Jorku - zdjecie ilustracyjneRyan Rahman/ Shutterstock

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego zainaugurował 1981 roku Michael Blichasz, prezes Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii w stanie Pensylwania. To właśnie w Filadelfii rozpoczynali walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko.

84. Parada Pułaskiego w tym roku była poświęcona 100-ej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II.

Nowojorska parada jest największą na świecie manifestacją polonijną. Na 5 Alei na Manhattanie było biało-czerwono. Królowała polska muzyka i język polski. Przybyła tłumnie Polonia z 5 sąsiadujących stanów wschodniego wybrzeża.

Parada rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w Katedrze Świętego Patryka. A później wielki marszałek uroczystości Jadwiga
Kopala w asyście przedstawicieli Polonii, polskiego konsulatu, duchowieństwa i władz miasta otworzyła paradę.

Dla Jadwigi Kopali ten dzień to symbol polonijnej siły i jedności. Jesteśmy dumni, że możemy przekazywać nasze tradycje i świętować - powiedziała marszałek.

Paradę Pułaskiego oklaskują tysiące nowojorczyków. Należy ona do największych nowojorskich parad.

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się 84 lata temu w Nowym Jorku. Za Nowym Jorkiem poszły inne miasta, w których mieszkali Polacy. Każdego roku, w październiku, polskie parady odbywają się w ponad 50. miejscach w Stanach Zjednoczonych. W tym miesiącu odbędzie się między innymi uroczystość w Jamestown, małym miasteczku w stanie Wirginia. Polacy przyjechali tam już w 1608 roku. Pracowali przy produkcji szkła, a przeszli do historii jako organizatorzy pierwszego w Ameryce Północnej strajku robotników.


IAR/ho

Konkurs Chopinowski. Yupeng Mei, pianista z Chin: muzyka Chopina jest pełna poezji

03.10.2021 18:46
Dla Yupeng Mei, pianisty z Chin, muzyka Chopina jest - jak mówi - wszystkim, całym życiem. W ocenie artysty, jest wiele powiązań między chińską poezją a rodzajem mistyki, jaka jest w muzyce Chopina.

Za nami XIII Festiwal Filmowy NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni

04.10.2021 12:25
Podczas finałowej gali w Teatrze Muzycznym rozdano nagrody w pięciu konkursowych kategoriach: międzynarodowy film fabularny, międzynarodowy film dokumentalny, film polski, dokument radiowy oraz wideoklip.

W Szwecji ukazała się pierwsza książka po szwedzku o Powstaniu Warszawskim

04.10.2021 12:37
W Szwecji w poniedziałek ukazała się książka "Powstanie Warszawskie 1944" historyka Artura Szulca, będąca pierwszą napisaną po szwedzku monografią poświęconą 63 dniom bohaterskiego oporu mieszkańców Warszawy.