Redakcja Polska

Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej Europejskim Drzewem Roku 2022

23.03.2022 12:15
400-letni dąb Dunin, rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej w Przybudkach na Podlasiu, zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – poinformowało stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja, które koordynuje konkurs w Polsce.
Dąb Dunin
Dąb DuninŹródło fot.: Twitter/Województwo Podlaskie @wojpodlaskie

- To wielki sukces polskiej przyrody i ludzi zaangażowanych w ten konkurs. Mogę jedynie gorąco podziękować Agnieszce Aleksiejczuk i Tomaszowi Niechodzie, którzy zgłosili Dunina do konkursu, a także wszystkim tym, którzy oddali na niego swój głos. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie kapitał społeczny wokół drzew i przypominamy o wartościach, jakie niosą ze sobą drzewa. Przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. Szczególnie te wiekowe. To one przypominają, kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Oficjalne wyniki plebiscytu zostały ogłoszone we wtorek w Brukseli. Na polskiego reprezentanta w konkursie zagłosowało ponad 179,3 tys. interneutów. - Dąb Dunin pozostawił większość rywali daleko w tyle. Drugie miejsce zajęła Hiszpania, której reprezentant dąb z Lasu Bankietowego zdobył 168,2 tys. głosów. Trzeci na podium stanął wielki dąb korkowy z Portugalii z 70,5 tys. głosów - oznajmił Bożek.

Prezes Klubu Gaja powiedział, że 400-letni dąb Dunin rośnie w Przybudkach na Podlasiu, na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często europejską krainą żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary. W 2021 r. dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim - zakomunikował Jacek Bożek.

Wyrównana walka

W tegorocznej edycji konkursu Europejskie Drzewo Roku o główny laur ubiegało się 16 drzew z różnych zakątków Starego Kontynentu. Bożek zaznaczył, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zbiegła się z ostatnim tygodniem głosowania, organizatorzy konkursu wykluczyli z udziału kandydata Rosji. - To była bardzo trudna, ale potrzebna decyzja, aby w tym czasie wesprzeć międzynarodowe wysiłki w odizolowaniu Rosji nawet od wydarzeń sportowych i kulturalnych - dodał Bożek.

Podczas plebiscytu, który trwał przez cały luty, internauci oddali blisko 770 tys. głosów, ustanawiając tym samym rekord.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem krajowego konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Polscy kandydaci trzykrotnie plasowali się na podium konkursu. W 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w kolejnym roku na trzecim miejscu znalazł się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu.

PAP/dad

„Bajki ukraińskie” dla najmłodszych uciekinierów z Ukrainy

21.03.2022 14:17
Wydawnictwo Premium i OSDW Azymut przekażą książki dla dzieci uchodźców. Kilkaset egzemplarzy „Bajek ukraińskich” trafi do maluchów za pośrednictwem Fundacji Powszechnego Czytania.

Polski rząd deklaruje pomoc przy zabezpieczaniu dóbr kultury na terenie Ukrainy

22.03.2022 11:52
Resort kultury wspiera uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagamy ukraińskim pracownikom kultury, którzy przybyli do Polski, w znalezieniu pracy, ukraińskim twórcom przyznawane są też stypendia.