Redakcja Polska

W Warszawie otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”

01.08.2022 15:21
Na stołecznym Placu Piłsudskiego otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który zaapelował o rozliczenie odpowiedzialnych za masakry ludności cywilnej w ukraińskich miastach.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia międzynarodowej, polsko-ukraińskiej wystawy pt. WarszawaMariupol  miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei
Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia międzynarodowej, polsko-ukraińskiej wystawy pt. "Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei"Fot.: PAP/Radek Pietruszka
Prezydent powiedział, że zdjęcia z Powstania Warszawskiego, przedstawiające ówczesną stolicę, i zdjęcia miast Ukrainy, które zostały zniszczone przez rosyjskich agresorów, są niezwykle podobne. Jak dodał, świadczą one o bestialstwie tych, którzy zabijają, niszczą i dokonują destrukcji życia niewinnych ludzi. Prezydent powiedział, że sprawcy zbrodni popełnionych na Ukrainie nie mogą pozostać bez odpowiedzialności. - Muszą zostać za swoje zbrodnie ukarani. To jest dzisiaj obowiązek cywilizowanego świata - podkreślił prezydent.
Posłuchaj
00:25 11869629_1.mp3 Jak mówił prezydent Andrzej Duda, okupanci są wobec Ukraińców równie bezwzględni, jak niemieccy okupanci wobec warszawiaków w 1944 roku (IAR)
 
W uroczystości wzięła udział także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Jak powiedziała, wystawa ma poruszyć warszawiaków. - Fotografie świadczą też o tym, że niemiecki totalitaryzm i rosyjski imperializm są takim samym złem - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.
Wystawa składa się z szesnastu zespołów fotografii przedstawiających ogromne zniszczenia, śmierć i walkę o wolność. Kustoszem ekspozycji jest Tomasz Karasiński. - Pokój nie jest dany raz na zawsze - to przesłanie, które płynie z tej wystawy - powiedział kustosz.
Na wystawie zestawiono zdjęcia zniszczonej Warszawy z czasów II wojny światowej ze zbrodniami na cywilach, popełnionymi w tym roku w Mariupolu, Buczy i Borodziance na Ukrainie.
Otwarcie wystawy na Placu Piłsudskiego wpisuje się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne wydarzenia planowane są na 17:00, na godzinę W, czyli godzinę rozpoczęcia zrywu sprzed 78 lat.
IAR/dad

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.

78 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

01.08.2022 11:17
78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

"Le Figaro": Zełenski przygotowuje Ukrainę na zaostrzenie wojny z Rosją

01.08.2022 14:08
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowuje swój kraj na zaostrzenie wojny z Rosją – informuje w poniedziałek dziennik "Le Figaro".